W najnowszej książce Andrzeja Szczerskiego omówione zostały cztery interpretacje postępowości, związane z potężnymi okresami historycznymi: ostatnimi latami zaborów, niepodległością II Rzeczypospolitej, czasem PRL, a także odzyskaną po 1989 roku wolnością.
Ich wyrazem są projekty w stylu zakopiańskim, inspiracje językiem esperanto, modernistyczna architektura i awangardowa sztuka dwudziestolecia, komentujące zimnowojenną rzeczywistość malarstwo lat 50. I 60., rozwój hoteli i ośrodków wypoczynkowych w latach 70. Oraz inspirowane modernizmem wzornictwo i sztuka ostatniego dwudziestolecia.
"Cztery postępowości" to nowy, proponujący niestereotypową perspektywę głos w debacie o procesach modernizacyjnych w historii Polski. Zdaniem autora, kultura polska XX wieku potrafiła w oryginalny sposób postrzegać innowacyjne hasła, unikając naśladownictwa i wtórności.
Nie warto więc przeciwstawiać,,polskości" i,,progresywności", a,,innowacyjność" należy uznać za nienaruszalną część polskiego dziedzictwa. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.