Maria Hirszowicz – profesor emeritus Uniwersytetu Warszawskiego, od 1968 roku docent na Wydziale Filozofii i Socjologii UW, potem reader na Uniwersytecie w Reading w Anglii. Ogłosiła mnóstwo artykułów i książek, w tym m.in.
Wstęp do socjologii organizacji (1967); The Bureaucratic Leviathan: a Study in the Sociology of Communism (1980), Industrial Sociology. An Introduction (1985), Coercion and Control In Communist Society: The Visible Hand of Bureaucracy in a Command Economy (1986); pokaźny o przyszłość (1998), Pułapki zaangażowania.
Intekelktualiści w słuźbie komunizmu (2001, nagroda “Polityki”). Ta książka gromadzi wszystko – lub niemal wszystko – czego chcielibyśmy się dowiedzieć o stanie i perspektywach świata, w jakim nam żyć wypadło, gdybyśmy wyłącznie wiedzieli, jak pytać… Autorka zadaje w naszym imieniu wszystkie ważne pytania i udziela odpowiedzi przejrzystych, nie zawsze pocieszających,za każdym razem pomagających dojrzeć logikę ukrytą w bezładnych z pozoru, zagmatwanych i dalekich od klarowności zdarzeniach.
A iż nie zawsze jest to logika rozumna, to już nie Autorki wina… Jak niedużo która, ta książka informuje o świecie i uczy, jak o nim myśleć – i żyć. (Zygmunt Bauman)