Max Weber (1864-1920) uznawany jest powszechnie za najważniejszego klasyka socjologii, bodaj nikt łącznie z Augustem Comtem, Herbertem Spencerem, Emilem Durkheimem czy Karolem Marksem nie wpłynął w tak zasadniczy sposób na rozwój tej dziedziny wiedzy.
W zasadzie cała prawie współczesna socjologia ma Webera czerpie po dziś dzień z jego prac, a zajmował się niezwykle szerokim spektrum wiedzy socjologicznej od metodologii tej nauki poprzez socjologię religii, której podwaliny stworzył w dziele Etyka protestancka i duch kapitalizmu, której wielki fragment zamieściliśmy w niniejszych Szkicach socjologii religii, władzy w dziele Polityka jako zawód i powołanie, ekonomii i prawa.
Z jego niezmiernie dużej i zróżnicowanej twórczości zamieszczamy w niniejszym tomie oprócz fragmentu Etyki protestanckiej także inne teksty wskazujące w jak pokaźnej mierze religia może wpłynąć nie tylko na typ władzy politycznej ale także tryb gospodarki.
Temu zagadnieniu poświęcony jest rozdział Etyka gospodarcza religii światowych w którym analizuje Weber różnice między systemem konfucjańskim, hinduistycznym, buddyjskim, chrześcijańskim, muzułmańskim i judaizmem w kontekście ich wpływu na sposób gospodarowania, na ich "etykę gospodarczą".
Zamieszczamy także fragment z jego niedokończonej fundamentalnej pracy Gospodarka a społeczeństwo. Tytuł Szkice z socjologii religii Autor Max Weber Wydawnictwo Vis-a-Vis Etiuda EAN 9788379981892 ISBN 9788379981892 Kategoria Nauki humanistyczne\Socjologia seria Meandry kultury liczba stron 240 Format 12.5x19.5x1.2 cm Rok wydania 2018 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.156 kg