Wszyscy znamy smoki z bajek naszego dzieciństwa: bezlitosne skrzydlate bestie zionące ogniem, porywające dziewice i gustujące w baraninie. Krwiożercze gadziny, których zgładzenie poprzez szlachetnego rycerza rozwiązuje wszystkie problemy i definitywnie kończy opowieść.A jeśli to nie jest cała prawda? Jeśli bywają smoki nieśmiałe, samotne, osierocone, pełne kompleksów, niezaradne i zagubione w otaczającym je świecie? Takie, które pozostają wiecznymi dziećmi, starymi kawalerami lub zgorzkniałymi mizantropami posiadającymi za jedyne towarzystwo trofea łowieckie i wspomnienia minionych lat.
Smoki zakochane w muzyce, współczujące, rozmyślające o rzeczach ostatecznych, i głodne… prawdziwej sztuki.I wreszcie: co, jeśli są warte współczucia… a jednak wciąż pozostają potworami? I czy smok nie tkwi przypadkiem w każdym z nas?Smoki wyobraźni Pawła Wakuły odpowiadają na te pytania, podczas nieśpiesznej podróży pociągiem, w rytm stukających kół i przemijających za oknem krajobrazów.
Niech was jednak nie zwiedzie ta sielanka – jak mówi jeden z bohaterów Pukis Aitvaras: Ta książka może was zmienić… Książka ta - przy pomocy kunsztownie splecionych ze sobą narracji - opowiada, owszem, o mitycznych stworzeniach, lecz tak naprawdę mówi o nas samych.
Oraz o tym, do czego zdolna jest bestia zwana literaturą.Michał Rusinek odpowiednio do konwencji, jaką wybrał autor, opowiadania zawierają elementy mroku i grozy, podane są jednak z dystansem, bez współczesnej brutalności, a zwłaszcza dosłowności.prof.
Joanna Papuzińska