Stworzenie bomby atomowej na zawsze zmieniło bieg historii. Coś, co zaczęło się jako zaledwie interesujący problem teoretyczny w fizyce, z przerażającą szybkością zmieniło się w broń masowej zagłady. Tę sagę o fizyce, polityce i psychologii człowieka czyta się jak kryminał.
Stosując najkorzystniejsze zasady suspensu, Rhodes stopniowo wprowadza znacznych graczy: od Roosevelta i Einsteina po wizjonerskich pionierów teorii kwantowej i wykorzystania rozszczepienia termojądrowego, w tym Plancka, Szilarda, Bohra, Oppenheimera, Fermiego, Tellera, Meitnera, von Neumanna i Lawrence’a.
Naukowcy – dotąd znani w wyjątkowo wąskich kręgach – wyszli ze swoich wież z kości słoniowej i stanęli w centrum uwagi mediów. Rozmach tej pracy obejmuje najwcześniejsze zapowiedzi energii jądrowej w powieściach H.G.
Wellsa, oślepiający błysk Trinity, pierwszej próby jądrowej, program Manhattan, którego kulminacją było zrzucenie bomb na Hiroszimę i Nagasaki, i wyścig zbrojeń w trakcie zimnej wojny. Ta rewolucyjna książka szczegółowo opowiada o nauce, ludziach i realiach społeczno-politycznych.
Umiejętności Rhodesa w wytwarzaniu fascynujących portretów biograficznych dorównuje jedynie jego rygorystyczna wiedza. Książka nagrodzona Pulitzerem, National Book Award i Nagrodą Krajowego Stowarzyszenia Krytyków Książki (NBCCA).
Richard Lee Rhodes (ur. 1937) – amerykański dziennikarz, historyk i publicysta. Dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera. Stypendysta Fundacji Forda, Fundacji McArthura i Fundacji Alfreda Sloana (oraz kilku innych).
Członek Centrum na Rzecz Międzynarodowego Bezpieczeństwa i Współpracy przy Uniwersytecie Stanfordzkim. Jest częstym gościem, prelegentem i konsultantem rozmaitych grup odbiorców w temacie energii jądrowej, w tym Senatu Stanów Zjednoczonych.