Autobiograficzna powieść o dojrzewaniu, byciu kobietą, przezwyciężaniu biedy i nieprzystępnym podążaniu własną drogą. Kopenhaga, lata 30. XX wieku. Nastoletnia Ester mieszka w ubogiej, robotniczej dzielnicy, gdzie normą są chłodne poranki, kupowanie przecenionego pieczywa i drobne kradzieże. Bohaterka zaprasza nas do tego świata i snuje opowieść o sobie: od lat szkolnych, poprzez pierwsze miłości, aż po dorosłość. Poznajemy jej obawy, marzenia i największe sekrety. Czy Ester uda się uciec z Vesterbro i wieść życie inne od tego, w którym się wychowała?
Tove Ditlevsen (1917-1976) - poetka i pisarska, jedna z najważniejszych postaci w duńskiej literaturze XX wieku. Urodziła się i wychowała w kopenhaskiej dzielnicy robotniczej Vesterbro. Debiutowała w 1941 r. Zbiorem wierszy Dziewczęcy umysł. W swej twórczości niejednokrotnie powoływała się na wątki autobiograficzne, łącząc opisy życia kopenhaskiej klasy robotniczej z lat 30. I 40. I doświadczeń damskich. Do jej najważniejszych dzieł należą: Ulica dzieciństwa (1943), Trylogia kopenhaska (1967-1971), Twarze (1968).
Agata Lubowicka - szczecinianka, tłumaczka i badaczka literatury duńskiej. W 2014 roku na Uniwersytecie Gdańskim obroniła na doktorat z literaturoznawstwa poświęcony relacjom z ekspedycji polarnych. Tłumaczy od 2015 roku, w jej dorobku znajduje się ponad 30 tytułów. Niejednokrotnie pracuje w duecie z Justyną Haber-Biały, razem przełożyły m.in. Powieść Prorocy znad Fiordu Wieczności Kima Leinego, serię kryminałów Madsa Pedera Nordbo, popularnonaukowe książki Svenda Brinkmanna. Uwielbia wycieczki rowerowe i podróże na Północ, zwłaszcza tę najdalszą.