Rola gazu ziemnego jako bezkompromisowca energetycznego w zamożnych państwach europejskich staje się coraz ważniejsza. Stopniowa wypiera on klasycznie użytkowany w północnej i środkowej części Starego Kontynentu węgiel.
Wobec nieodwracalności cyklu dekarbonizacji gospodarki należy spodziewać się dalszego wzmocnienia pozycji "błękitnego paliwa" na rynku. Z dużą dozą prawdopodobieństwa należeć będzie do niego najbliższa dekada.
Kluczowego znaczenia w kontekście prognozowanego wzrostu popytu na ten ascetyczniec nabiera kwestia zaspokojenia go i logistycznych rozwiązań związanych z dystrybucją i zaopatrzeniem odbiorców. Naturalne stają się pytania o infrastrukturę przesyłową oraz magazynową, o pozaekonomiczne determinanty podejmowanych decyzji.
kolekcja prac Mirosława Skarżyńskiego poświęcona "Terminalom LNG" do której nalezą także "Terminale LNG w strategii bezpieczeństwa energetycznego państw atlantyckich, a także śródziemnomorskich U.E." jest czymś więcej aniżeli kolejnym głosem w toczącym się dyskursie naukowym dotyczącym dostaw gazu ziemnego.
Stanowi nowatorskie na gruncie krajowym i międzynarodowym analityczne opracowanie zdefiniowanego tytułem książki problemu. Z recenzji dr hab. Inż. Piotra Kwiatkiewicza Powyższy opis pochodzi od wydawcy.