Postać Henryka Sandomierskiego, jednego z młodszych synów Bolesława Krzywoustego, nie wzbudzała nigdy pokaźnego zainteresowania mediewistów. Pozostający w cieniu, nieangażujący się w znaczne konflikty polityczne rozgrywające się pomiędzy jego starszymi braćmi, pojawiał się epizodycznie w pracach poświęconych testamentowi Bolesława Krzywoustego i biografiach swoich bardziej ambitnych i łaknących władzy braci.
Nie sprzyjał także badaczom zainteresowanym tematem stan źródeł - rozproszone, nierzadko wyjątkowo lakoniczne wzmianki o życiu i działalności Henryka, często zawierające bałamutne informacje i błędną chronologie wydarzeń.
Przed kilku laty Agnieszka Teterycz-Puzio opublikowała biografię obejmującą całokształt życia i działalności sandomierskiego księcia, Remigiusz Gogosz poszedł inną drogą i skupił się w swojej pracy na zagadnieniu związków Henryka z ideologią i ruchem krucjatowym.
Autor sięgnął do nielicznych źródeł z epoki, kronik polskich - Wincentego zw. Kadłubkiem i Jana Długosza,także do tekstów obcych, pochodzących z terenów Niemiec, Francji czy Cesarstwa Bizantyjskiego.
Wykorzystał także w bardzo szerokim zakresie obszerną literaturę przedmiotu... - z recenzji prof. M. Kwietnia. Spis treści: o Wstęp o 1. Pierwsze lata życia Henryka Sandomierskiego o 2. Henryk Sandomierski uczestnikiem II krucjaty w 1147 roku$1033 o 3.
Rok 1154 - pielgrzymka Henryka Sandomierskiego do Ziemi Świętej o 4. Fundacja dla joannitów w Zagości o 5. Pomniejsze fundacje Henryka Sandomierskiego oraz działalność po 1149 roku o 6. Odblaski Ziemi Świętej o 7.
Wyprawa przeciwko Prusom w 1166 roku i śmierć Henryka Sandomierskiego o Zakończenie o Aneksy o Wykaz skrótów o Bibliografia Remigiusz Gogosz - ur. W 1986 r. W Jaśle. Absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w roku 2016 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych.
Stypendysta Ministra Edukacji Islandii w latach 2011/2012. Zajmuje się dziejami przeciętniewiecza Polski i Skandynawii. Podejmuje tematy związane z wikingami, sagami, krucjatami, wczesnym średniowieczem Polski oraz gender studies.
Jest uczestnikiem projektu grantowego Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki posiadającego na celu przetłumaczenie norweskiej kroniki Heimskringla Snorriego Sturlusona na język polski.