Lucy Mason była ostatnią osobą, którą Alice Shipley spodziewałaby się spotkać w Tangerze, gdzie przyjechała z nowo poślubionym mężem. Po wypadku na amerykańskiej uczelni w Bennington te dwie przyjaciółki - dawniej nienaruszalne współlokatorki - przez ponad rok nie utrzymywały kontaktów.
Oto jednak Lucy odnawia znajomość, próbuje wszystko naprawić i powrócić do dawnych rytuałów przyjaźni. Może Alice powinna się radować$725 Nie odnalazła się przecież w Maroku, zbyt się bała wyjść z mieszkania i zanurzyć w tętniącą życiem medynę oraz nieznośny skwar.
Lucy - jak zawsze niezależna i nieustraszona - pomaga jej przełamać lęki, wyjść z mieszkania i zacząć poznawać obcy kraj. Wkrótce jednak do Alice powraca znajome uczucie - na każdym kroku czuje się manipulowana i tłamszona przez Lucy.
Później zaś mąż Alice John przepada bez wieści, a ona sama rozpoczyna podawać w wątpliwość wszystko dookoła - w tym własny związek z tajemniczą przyjaciółką, decyzję o przyjeździe do Maroka, jak jeszcze stan swojego umysłu.
Tangerynka to opowieść przeszywająca niczym sztylet - urodziwy, kunsztownie skonstruowany debiut literacki pełen egzotycznych obrazów i starannie oddanych szczegółów, wprost zapiera dech w piersiach.
Prawa do ekranizacji należą do George'a Clooneya i jego marki produkcyjnej Smokehouse Pictures, w roli głównej ma wystąpić Scarlett Johansson. Tak jakby Donna Tartt, Gillian Flynn i Patricia Highsmith pisały razem scenariusz filmowy dla Alfreda Hitchcocka - trzymający w napięciu i szczególnie nastrojowy.
Joyce Carol Oates W swoim hipnotyzującym debiucie Christine Mangan skutecznie przenosi czytelników do północnej Afryki z połowy XX wieku. Trudno sobie wyobrazić bardziej niebanalną scenerię dla historii o gorącej namiętności, przekształcającej przyjaźń w obsesję, a koniec końców prowadzącej do obłędu.
Rumaan Alam W splątanych więzach łączących dwie bohaterki jest coś zarazem niesamowitego i ekscytującego, co każe nam w szaleńczym tempie przewracać strony. Tangerynka zanurza czytelnika w mrokach retrospekcji i psychologicznego zwątpienia.
Po tej lekturze czuję się tak, jakbym wybrała się do Tangeru, za przewodniczkę mając literacką spadkobierczynię Daphne du Maurier, z której twórczości korzystał Alfred Hitchcock. Suzanne Rindell Christine Mangan zrobiła doktorat z anglistyki na University College Dublin w Irlandii, gdzie pisała pracę na temat XVIII-wiecznych powieści grozy, ukończyła też kierunek twórczego pisania na University of Southern Maine w USA.
Tangerynka to jej pierwsza powieść.