Kosowo to portret własny współczesnych trzydziestolatków, pogubionych w poszukiwaniu tej jedynej miłości, w którą i tak nie wierzą. Filozofia życiowa bohaterki, prosta i niewyszukana, jest w gruncie rzeczy szczera i poruszająca.
Jej pragnienie miłości, prośba o czułość i ciepło, są poruszające. Jej problemem jest ucieczka od odpowiedzialności za własne decyzje, które kreują jej rzeczywistość. Aniela jest jak Kosowo, teoretycznie niepodległe państewko, które zawsze będzie leżało w strefie wpływów silniejszego sąsiada.
Jej serce i umysł są jak Kosowo - kraj, który od kilkunastu lat nieustannie i bezskutecznie próbuje żyć, po bratobójczych walkach, własnym życiem. Mimo wszystko Aniela jest bohaterką, która rozczula Czytelnika, w głębi duszy wszyscy pragniemy, aby jej życie wreszcie się ułożyło.
Czy tak się stanie$335 Zakończenie pozostawia przestrzeń dla czytelniczej wyobraźni - każdy może zdecydować na swój sposób o przyszłości Anieli. Bohaterki, która podczas lektury staje się naszą przyjaciółką, z którą przez chwilę straciliśmy kontakt, a teraz nadrabiamy opowieścią stracone lata.