"Opublikowana przed stu laty książka Emmy Goldman Anarchizm i inne eseje pokazuje się po polsku po raz pierwszy. [...] Nie brakuje [...] poświęconych,,czerwonej Emmie" książek biograficznych, lecz rzadko pojawia się ona pośród dużych teoretyków anarchizmu: Proudhona, Bakunina, Kropotkina.
Jeśli wspomina się o jej pracy intelektualnej, to tylko w jednym, bezsprzecznie wyraźnym kontekście -- Goldman wprowadziła do anarchizmu perspektywę feministyczną i uczyniła seksualność kobiecą, lecz także nieheteronormatywną, problemem widocznym dla refleksji anarchistycznej.
Goldman jest zatem doceniana jako prekursorka anarchofeminizmu i teorii queer (czy raczej queerowego anarchizmu), tym niemniej jej wkład teoretyczny miałby sprowadzać´ się po prostu do przeniesienia już˙ gotowej teorii anarchistycznej na nowe, dotychczas niedostrzegane, pole płci i seksualności.
Tymczasem przekraczając zakreślone wcześniej granice refleksji anarchistycznej, Goldman dokonała całkowitego jej przeobrażenia -- podobnie jak radykalny feminizm i teoria queer, także zapowiadająca je myśl Goldman jest złożonym narzędziem krytycznym pozwalającym zakwestionować zarówno fundamenty porządku politycznego i społecznego, jak również istniejące formy oporu -- także, a może typowo, formy wytworzone przez najbliższych towarzyszy bezprecedensowej drogi".
Ze wstępu Piotra Laskowskiego Powyższy opis pochodzi od wydawcy.