Filozof, prawnik i polityk Francis Bacon (1561-1626), uznawany za ojca nowożytnego empiryzmu (i rzekomo za autora dzieł Szekspira), obok dzieł ściśle filozoficzno-naukowych tworzył również utwory bliższe literaturze jak utopia Nowa Atlantyda czy właśnie Eseje pomyślane jako "wytchnienie" od badań (które zresztą przypłacił życiem, przeziębiwszy się śmiertelnie podczas eksperymentu z mrożeniem żywności w śniegu).
W pierwszej wersji zbiór (dziesięciu tekstów) ukazał się już w 1597 roku, dlatego są opinie, że Bacon był pionierem współczesnego eseju. Niniejszy tom jest przekładem trzeciego wydania z 1625 roku i mieści 58 esejów.
Te niedługie, ładne teksty pełne aforyzmów składają się na swoisty poradnik w przeróżnych kwestiach: od wysoce filozoficznych ("O śmierci") przez polityczne ("O rządzeniu") po użyteczne ("O załatwianiu spraw").
Autor radzi, jak się odnosić do perspektywy śmierci, do miłości ("jest ona dzieckiem szaleństwa"), do problemów rządzenia (zręcznie unikać zagrożeń i je odsuwać). Roztacza wizje i projekty: jakie kreować pałace i jaki ma być "książęcy ogród" (ta "najczystsza spośród przyjemności ludzkich").
Nie brak mu jednak dystansu do biegu spraw świata i swojego ich komentowania: "nie jest dobrze zbyt długo przypatrywać się tym kołom zmienności, bo można otrzymać zawrotu głowy". Duch umiarkowania i życiowej mądrości przenika ten "poradnik" - w tym jego nieustająca wartość i świeżość, choćby jeśli czytelnik nie skorzysta z sugestii, co posadzić w swym ogródku.
Tytuł Eseje albo porady, użyteczne i moralne Autor Francis Bacon Wydawnictwo Aletheia EAN 9788367020282 ISBN 9788367020282 Kategoria Literatura, Filozofia liczba stron 302 Format 205x145 mm Rok wydania 2022 Oprawa broszurowa