Kategorie obcości, cielesności, odmienności są wyjątkowo wrażliwymi pojęciami funkcjonującymi w kulturze. Wszelkie próby ich usystematyzowania - czy to w socjologii, antropologii, czy filozofii - wskazują raczej na ich otwarty charakter niżeli na możliwość precyzyjnego opisu.
Prezentowane eseje również nie roszczą sobie prawa do przedstawienia ujednoliconego obrazu tego, co kulturowo obce i odmienne. Termin,,esej" potraktowany jest tu etymologicznie - jako próba uchwycenia omawianych terminów w przestrzeni współczesnych teorii humanistycznych.
Teksty zamieszczone w książce stanowią propozycję interpretacji najróżniejszych obrazów obcości i cielesności, uwydatniając ich aspekty nienormatywne, liminalne, transgresyjne. Jakkolwiek obcość przenikająca społeczno-kulturową rzeczywistość wymyka się ujednoliconemu opisowi, stanowi ona żywotną treść społecznych zachowań i praktyk kulturowych.
Zwłaszcza współcześnie, przejmując przestrzeń nowych mediów i nowych form estetycznego wyrazu, kwestie obcości i odmienności ciała namawiają do dalszych refleksji.