Najtrudniej jest pisać biografie politycznych realistów, którzy zdają sobie sprawę z tego, iż droga ku Polsce wolnej i silnej wcale nie jest prosta, iż wiedzie przez liczne kompromisy, gry taktyczne i piętrowe operacje polityczne.
Przyświeca im ten sam cel co nieskorym do ustępstw, niezłomnym i nieprzejednanym,podkreślającym się odwagą i umiejętnością rozgrywania politycznych szachów. I to tylko oni są gotowi wziąć na swoje barki odpowiedzialność za zbiorowe losy, kiedy wydaje się, że sprawa jest przegrana.
Postawy takie są istotnie rzadkie w polskiej polityce przełomu XX i XXI wieku, gdyż rzecznikami realizmu przeważnie stawali się u nas ludzie "złamanych kręgosłupów", mający za sobą stalinowską działalność w komunistycznej partii i "progresywnych organizacjach katolików", kalkulujący co najwyżej w kategoriach wewnątrzsystemowej opozycji.
Zupełnym wyjątkiem wśród naszych realistów był właśnie Lech Kaczyński, który arkanów polityki nie poznawał ani w rodzinie o korzeniach sięgających Komunistycznej Partii Polski, ani w szeregach PZPR, ani także w mieszkaniach i lokalach konspiracyjnych SB.
Był żoliborskim inteligentem, w gruncie rzeczy politycznym samoukiem, którego system wartości ukształtowali rodzice (oboje byli żołnierzami Armii Krajowej), a zwłaszcza matka - Jadwiga z Jasiewiczów Kaczyńska.
Sławomir Cenckiewicz (fragment książki)Po niezliczonej ilości przekłamań i zwykłych kłamstw na temat Lecha Kaczyńskiego, grupa badaczy pod kierunkiem Sławomira Cenckiewicza postanowiła przygotować pierwszą naukową biografię byłego Prezydenta Rzeczypospolitej.
Część pierwsza tej opowieści, obejmująca lata 1949–2005, prowadzi nas siłą rzeczy w stronę bogatej historii rodu Jasiewczów i Kaczyńskich, opisuje losy Jadwigi i Rajmunda Kaczyńskich i dzieciństwo, dorastanie i młodość ich ukochanych synów-bliźniaków: Lecha i Jarosława.
I choć jest to zwykle biografia polityczna Lecha Kaczyńskiego, rekonstruująca starannie kolejne etapy jego aktywności publicznej począwszy od udziału w warszawskim Marcu '68, przez udział w trójmiejskim ruchu antykomunistycznym, roli w Wielkim Strajku 1980 r., aktywności w legalnej i podziemnej "Solidarności", internowanie, udział w rozmowach w Magdalence i przy okrągłym stole, aż po działalność parlamentarną, pełnienie funkcji ministra stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ministra sprawiedliwości i prezydenta Warszawy, to na kartach tej pokaźnej książki odszukamy mnóstwo szczegółów dotyczących jego życia prywatnego i rodzinnego, kariery akademickiej i dorobku naukowego.
Od tej pory plotki i domysły na temat najróżniejszych aspektów biografi i Lecha Kaczyńskiego powinny ustąpić sprawdzonej wiedzy naukowej opartej na bogatej kwerendzie archiwalnej, relacjach świadków i przekazach rodzinnych.Takiej książki jeszcze nie było!Sławomir Cenckiewicz (ur.
1971 r.) - historyk i publicysta, autor wielu książek, m.in. Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929–2010) (Poznań 2010) i Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943–1991 (Poznań 2011).Adam Chmielecki (ur.
1981 r.) - politolog, dziennikarz i publicysta, pracował m.in. W Instytucie Pamięci Narodowej, autor książki Wokół Solidarności (Gdańsk 2011).Janusz Kowalski (ur. 1978 r.) - prawnik, publicysta, radny Opola w latach 2002-2006, analityk ds.
bezpieczeństwa energetycznego, pracował m.in. W Ministerstwie Gospodarki i Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.Anna Karolina Piekarska (ur. 1977 r.) - historyk, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Tytuł Lech kaczyński biografia polityczna 1949-2005 Autor Opracowanie Zbiorowe Wydawnictwo Zysk i S-ka EAN 9788377852293 ISBN 9788377852292 Kategoria Biografia\Dzienniki, wspomnienia liczba stron 1024 Format 16.4x23.5x5.2 cm Rok wydania 2013 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 1.62 kg