Ta książka dotyczy spraw fundamentalnych: kondycji państwa i jego roli w życiu gospodarczym, jakości ładu politycznego, społecznego i ekonomicznego i kryteriów oceny tej jakości, niełatwych związków między demokracją a rynkiem, gospodarką a społeczeństwem obywatelskim.
Nie ma w literaturze polskiej książki, która w tak samo systematyczny sposób zmierzyłaby się z tymi problemami. Od Wydawcy Problematyka,,prawidłowego rządzenia" zyskuje powszechnie na znaczeniu w związku z przedłużającym się i uporczywym kryzysem gospodarczym.
Jego skutki dotykają coraz mocniej sfery społecznej i politycznej. Widać wyraźnie, iż zawodzą charakterystyczne i wprowadzane ad hoc niekonwencjonalne metody zarządzania kryzysowego. Dlatego każda praca, która podejmuje tę problematykę jest teraz nad wyraz przydatna.
Praca zespołu Profesora Jerzego Wilkina wypełnia to zadanie bardzo poprawnie, tak w warstwie konceptualnej, jak i empirycznej. Prof. Dr hab. Jerzy Hausner Książka podejmuje ważny temat równocześnie dla rozwoju nauki, jak i praktyki funkcjonowania administracji publicznej w ramach ustroju demokratycznego.
Omawia skomplikowany i wieloaspektowy problem,,jakości rządzenia". Zaletą przedstawionych w książce studiów jest interdyscyplinarność, a więc próba spojrzenia na,,jakość państwa" nie tylko z perspektywy ekonomicznej (a więc zawężonej do kryterium produktywnościowego), ale także z innych perspektyw naukowych.
prof. Dr hab. Tomasz G. Grosse W tomie publikują: Marek Bednarski, Grażyna Bukowska, Jan Fałkowski, Łukasz Hardt, Aneta Kargol-Wasiluk, Andrzej Kondratowicz, Agnieszka Kopańska, Agnieszka Kożuchowska, Grzegorz Kula, Beata Łopaciuk-Gonczaryk, Katarzyna Metelska-Szaniawska, Dominika Milczarek-Andrzejewska, Piotr Modzelewski, Jerzy Wilkin.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.