'Saga Sigrun' to pierwsza część cyklu 'Północna droga'. 'Saga Sigrun' to tętniąca energią życia wytrawna i porywająca narracja, wyszukany wizerunek psychologiczny postaci, niezwykła uroda detalu.
Opisowość jednak nie nuży, wręcz odwrotnie - wciąga wyobraźnię czytelnika, włada jego czasem i nie pozwala zapomnieć o sobie. To książka, która rozrasta się w czytelniku jak drzewo. Nie jest standardową sagą z aurą sentymentalizmu w tle, ucieka od banału, stroni od uproszczeń nie tylko fabularnych, ale i filozoficznych.
W 'Sadze' kobiety przepowiadają przyszłość, wędrują po wróżbę, prorokują, ale i mylą znaki, nie czytają ich, aby po czasie dojrzeć do ukrytej wiedzy, zamkniętej w świecie Natury. Wypełnione czekaniem, tęsknotą, nieukojoną namiętnością, wypatrujące tych, których kochają.
Zdane czasem tylko na swoją intuicję i siłę wewnętrzną. Rozumiejące świat mężczyzn, pokornie oddające synów wojnie. Wypełnione codzienną pracą, którą tworzyją świat: utkany haftem w złote smoki, pachnący miodem, lekarstwem ziół przyniesionych z lasu, złotem zboża w tajemnym spichlerzu.
To matki oddychające ciepłem śpiących dzieci, żony silniejsze od wojów, gdy nastaje czas wojennego czekania. To kochanki otwierające tajemnicę swojego ciała ciału ukochanego mężczyzny - bezwstydne, szalone, dziko, namiętnie wczepione w mokrą skórę mężczyzny, z którym dzielą życie, gorącym oddechem znaczące swoją miłość na nagich plecach ukochanego.
Dumne, harde, nieprzejednane, gdy ktoś lub coś zagraża bezpieczeństwu i przyszłości ich dzieci. Posiadają swoje mroczne tajemnice znane tylko ich myślom, znają wartość wierności, lecz i moc zdrady, kłamstwa i nie-prawdy.
Magdalena Gauer, literaturoznawca Mamy w tej książce wszystko, co pozwala zupełnie zatopić się w napisanej z epickim rozmachem opowieści o życiu wikingów i na czas lektury stać się jednym z nich. Ogromna erudycja i wyobraźnia Autorki powoduje, że uczestniczymy w świecie absolutnie przekonującym - seksownym i detalicznym.
To hipnotyczna uczta czytelnicza. Olga Tokarczuk, autorka 'Domu dziennego, domu nocnego' i 'Biegunów' Powyższy opis pochodzi od wydawcy.