,,Wybaczcie szczerość, ale przy myciu szyb w przeszklonym kredensie (psiukam trochę płynu i rozprowadzam go starą gazetą) moje myśli, zupełnie jak w trakcie pisania, wędrują ku istocie rzeczy: czy opinia złej matki wpłynęłaby na sprzedaż moich książek$186 Pewnie tak, i to pozytywnie, bo produkty, które mają jakąś pikantną historię (...), schodzą lepiej niżeli te, które jej nie mają, a to się nazywa doping i jest niezwykle nieetyczne, bo działa".
Bohaterka Macochy, niestroniąca od alkoholu autorka wysokonakładowych romansów, prowadzi swój ekspresyjny monolog w szlafroku, oparta o barek w obfitym pokoju lub na balkonie, który jest właściwie jej jedynym oknem na świat.
Wspomina, analizuje, rechocze i roni łzy, przypala zupy, pielęgnuje rośliny balkonowe: pizdenię rozkrokową i masturcję, przyjmuje mniej lub bardziej wyimaginowanych gości, pisze i pije, pije i pisze. Do domu Julie wchodzicie na własne ryzyko.
To przedziwna gospodyni. Jej słowotok bawi, ale może także męczyć, przeważnie zaś zmusza do zastanowienia się nad wieloma niewygodnymi kwestiami. Uważajcie więc, czy na dnie słodkiego likieru, którym was częstuje, nie czai się pet.
Petra Hůlová w swej najbardziej osobistej książce nie tylko znów zaskakuje językową inwencją, ale też otwarcie porusza nieprzystępne tematy, jak kobieta przed dylematem: kariera czy dzieci, piekło małżeńskie, alkoholizm, przemijanie.
Na podstawie książki powstała sztuka teatralna, grana w praskim teatrze Studio Hrdinů (2017, reż. Kamila Polívková). Petra Hůlová (ur. 1979 w Pradze); prozaiczka, absolwentka mongolistyki i kulturologii, jedna z najwybitniejszych współczesnych autorek czeskich.
Tłumaczona na dużo języków (m.in. Angielski, niemiecki, włoski, francuski, szwedzki, węgierski). Laureatka wszelkich najważniejszych czeskich nagród literackich: Magnesia Litera, Nagroda Josefa Škvoreckiego, Nagroda Jiřiego Ortena, Książka Roku - nagroda dziennika,,Lidové noviny".
Na podstawie dwóch książek, Umělohmotný třípokoj (Plastikowe M3) i Macocha, powstały sztuki teatralne. Hůlová prowadziła kawiarnię Zenit na praskich Vršovicach, wykłada twórcze pisanie, jako publicystka współpracowała m.in.
z pismami,,Respekt",,,Týden" oraz z Radiem Wave, gdzie miała własną audycję. W 2014 kandydowała do Parlamentu Europejskiego z ramienia Partii Zielonych. Jest rozwiedziona, ma dwoje dzieci, mieszka w Pradze.
W Polsce ukazały się dotąd trzy książki Hůlovej: Czas Czerwonych Gór (2007, W.A.B.), Stacja Tajga (2011, W.A.B.), Plastikowe M3, czyli czeska pornografia (2013, Afera). Hůlová mówi po polsku i jest częstym gościem polskich festiwali literackich, odwiedziła m.in.
Literacki Sopot, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania, Festiwal Czuli Barbarzyńcy, Festiwal Endemity i Miesiąc Spotkań Autorskich.