Fascynuje Cię i ciekawi, w co wierzyli nasi słowiańscy przodkowie sprzed ponad tysiąca lat? Jeśli tak, to nieprzeciętnym punktem wyjścia do podróży po świecie mitologii słowiańskiej będzie książka Aleksandra Brücknera "Mitologia słowiańska".Brückner w swojej publikacji o rodzimych wierzeniach skupia się w sporym stopniu na punktowaniu pochopnych wniosków innych autorów, przedstawiając przy tym, jak niepoznawalny i zagadkowy jest świat pogańskich bóstw.
Ostrożnie tworzy rozmaite wizje tego, jak mogły wyglądać mity, demonologia i obrzędy Słowian zarówno zachodnich, jak i wschodnich.Badacz wskazuje, że na różnice w postrzeganiu bogów miała wpływ wielka rozciągłość terytorialna przodków współczesnych Polaków, Ukraińców, Białorusinów.
przedstawia, że Dadźbog i Swaróg mogli być jedną postacią i że Wołos/Weles mógł pełnić szereg różnorodnych funkcji w zależności od miejsca kultu. Tym samym, zdajemy sobie sprawę, jak niewiele wiemy o tym, w co wierzyli ludzie na ziemiach polskich przed chrystianizacją.
To przykre,przedstawia, jak mnóstwo jest jeszcze do odkrycia.niezwykle ciekawa jest ostatnia część książki, w której autor opisuje relację religii Słowian z chrześcijaństwem i to, jak z jednej strony burzliwa była to relacja, a z drugiej - jak na pewnych polach zrodziła świeże praktyki i zwyczaje.Aleksander Brückner był wybitnym polskim slawistą, historykiem literatury i kultury polskiej.
istotnie znane są jego publikacje dotyczące Słowian - opisywana "Mitologia słowiańska", "Mitologia polska", "Zasady etymologii słowiańskiej". Na uwagę zasługuje także "Starożytna Litwa.
Ludy i bogi", w której opisuje m.in. Mitologię dawnych Litwinów.