Polski wywiad odegrał przed wybuchem II wojny i w czasie jej trwania wybitną rolę. Polacy w przestrzeni działań niejawnych należeli do ścisłej elity. Był to godny podziwu wysiłek organizacyjny i konsekwentna praca setek osób, przez dużo lat zaangażowanych w tworzenie jego struktur, poczynając od chwili restytucji państwa w 1918 r., a jego zręby wytwarzano przecież jeszcze w czasie pierwszej wojny światowej.
fachowe przygotowanie i niemal bezgraniczne zaangażowanie ludzi to dwa podstawowe warunki sprawności działania na rzecz niepodległego i suwerennego państwa. Dorobek ten został w większości bezpowrotnie zmarnowany i stracony w wyniku zmian politycznych i terytorialnych, które objęły Europę, a w największym stopniu Polskę.
W dwubiegunowym, powojennym świecie przestrzeń polskości szczególnie zmalała. Wraz z utratą podmiotowości i wasalizacją państwa zdeprecjonowała się i ograniczyła jego przestrzeń kulturowa. Stefan Mayer to oficer dyplomowany Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych w latach 1940-1945, człowiek wyjątkowej miary, o wspaniałych predyspozycjach i cechach charakteru.
Cieszył się zasłużonym autorytetem, jednocześnie wśród współpracowników, jak również przeciwników. Swoje życie związał z walką o restytucję państwa i służbą Rzeczypospolitej w szeregach kilku formacji zbrojnych, stwarzających później odrodzone Wojsko Polskie.
Wraz z upływem czasu stał się wybitnym oficerem wywiadu. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.