VIII Ogolnopolska Konferencja Arabistyczna, ktora odbyla sie w Warszawie w dniach 8-9 maja 2009 roku dowiodla, ze w Polsce nie brakuje waznych i interesujacych badan nad problematyka swiata arabskiego i islamu.
Badania te niosa ogromny potencjal naukowy, wzbogacajacy rozne dziedziny wiedzy: od humanistyki poprzez politologie i nauki spoleczne do gospodarki. Orientalistyka, a zwlaszcza arabistyka i islamistyka, staly sie niezbedne w ramach studiow interdyscyplinarnych, ktore teraz w pelnym swym rozmiarze odznaczaja sie trojstopniowym schematem, laczac teorie, ujecia empiryczne, a także rzetelna wiedze o poszczegolnych regionach swiata.
dane o nich sa niezbedne w mozliwie szerokim zakresie, stad wiedza o krajach Wschodu, w tym arabskich i muzulmanskich obszarach swiata, jest dzisiaj tak wyjątkowo konieczna.Konferencja, gromadzac specjalistow z tej dziedziny z roznych stron Polski, dowiodla zywotnosci tych nauk.
Dynamika samego wydarzenia, glebokie zaangazowanie referentow w poszczegolne dziedziny badan, wywolaly glebsze refleksje nad przebiegiem i tematyka konferencji. Stad narodzil sie pomysl przekrojowego ujecia szczegolnie waznych zagadnien z zakresu arabistyki i islamistyki na wybranych przykladach - juz nie w charakterze zapisu wygloszonych referatow, ale inspirowanych nimi prac z zakresu badan prowadzonych przez poszczegolnych autorow.
W zwiazku z tym powstal niniejszy zbior artykulow, ilustrujacy wazne, interesujace i nowatorskie problemy badawcze.