Wzruszająca i zabawna historia o zwykłym chłopcu o niezwykłym wyglądzie.
Opowieść o dobroci, przyjaźni, odwadze i skomplikowanym spektakularnie bycia innym.
Bestsellerowa powieść, która stała się ukochaną lekturą dzieci, rodziców i nauczycieli na całym świecie!
Ponad 5 lat na liście bestsellerów „New York Timesa" (przeszło 140 tygodni na 1. Miejscu!).
Jedna ze 100 najlepszych książek wszech czasów dla młodzieży według magazynu „Time".
W olśniewającej ekranizacji wystąpili Julia Roberts, Owen Wilson, a także Jacob Tremblay.
Nie jestem zwykłym dzieckiem tylko dlatego, iż nikt nie patrzy na mnie jak na zwykłe dziecko – mówi o sobie August. I nie mija się z prawdą, bo przecież na widok „zwykłego" dziesięciolatka młodsze dzieci nie uciekają z krzykiem, a starsze i dorośli nie odwracają głowy z obrzydzeniem, przerażeniem albo – w najlepszym wypadku – z konsternacją.
August (Auggie) Pullman jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie zwyczajnie, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i jeszcze przed ukończeniem dziesiątego roku życia musiał przejść 27 operacji. Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłą podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta, który walcząc o normalność dla siebie, mimochodem zmieni życie innych – kolegów, nauczycieli, rodziców…
Historia opowiedziana w Cudownym chłopaku uczy tolerancji i życzliwego podejścia do innych, mówi o krzywdzącości stereotypów i przestrzega przed pogardą; uczy, jak nie wyrządzać krzywdy innym i jak się przed nią bronić. Bo każdy z nas marzy o tym, aby zostać zauważonym i żeby inni lubili nas takimi, jacy jesteśmy! A jak przekonuje nas August: Wszyscy powinniśmy przynajmniej raz w życiu otrzymać owację na stojąco, bo przecież każdy z nas zwycięża ten świat.
R.J. Palacio to amerykańska autorka mieszkająca na nowojorskim Brooklynie. Ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania na Manhattanie, a także Parsons School of Design, gdzie rozwijała umiejętności ilustratorskie − przez niemało lat pełniła funkcję dyrektorki artystycznej w kilku wielkich wydawnictwach książkowych.
Jej debiutancka powieść Cudowny chłopak, bestseller „New York Timesa", odniosła międzynarodowy sukces – została opublikowana w 45 krajach i sprzedała się w ponad 15 milionach egzemplarzy. Nakłaniające do czynienia dobra i życzliwości przesłanie książki stało się inspiracją do zorganizowania kampanii społecznej Choose Kind, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i poparciem ze strony zarówno dzieci, jak i dorosłych, i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Powieść Cudowny chłopak niezwykle prędko stała się jedną z ulubionych lektur uczniów i nauczycieli na całym świecie.
Więcej danych o linii Cudowny Chłopak oraz materiały do pobrania na stronie http://cudownychlopak.pl/.
Książka napisana jest prosto i lekko – pochłania się ją łapczywie i bez znużenia, jak orzeźwiający,optymistyczny napój literacki. Lekturę rekomenduję zwłaszcza dzieciom prześladowanym w szkołach. A także – a jakże! – samym dręczycielom.
Joanna Olech, „Książki. Magazyn Do Czytania"
Zapadająca w pamięć opowieść o dobroci, odwadze i inności.
„Kirkus Reviews"
Sądzę, że każdy rodzic stanie się udoskonalony po przeczytaniu tej książki. Rodzice Auggiego, których autorka nie nazywa i nie dopuszcza w książce bezpośrednio do głosu, dają perfekcyjny przykład, jak zapewniać schronienie i siłę dziecku z ułomnością, lecz też jak być wydajnym obrońcą każdego niewiele znaczącego człowieka.
„The Huffington Post"
Tym, co sprawia, że debiutancka powieść Palacio jest tak niezwykła i chwytająca za serce, jest rzadko spotykana umiejętność prowadzenia narracji. W efekcie powstała atrakcyjna, zabawna,a momentami jeszcze wzruszająca opowieść o cichej metamorfozie.
„Publishers Weekly"