Nowa książka autorki wydawniczego fenomenu „Cudowny Chłopak".
Oparta na powieści graficznej R.J. Palacio pod tym samym tytułem.
Na podstawie „Białego ptaka" powstał film z Helen Mirren i Gillian Anderson (polska premiera w 2024 roku).
Powieść o harcie ducha, odwadze i dobroci, które nie umierają nawet w najmroczniejszych czasach.
Julian, który w Cudownym chłopaku jest jednym z prześladowców Auggiego, poznaje poruszającą historię swej babci z czasów II wojny światowej.
Sara Blum wiedzie idylliczne życie z uwielbiającymi ją rodzicami. Są jednak Żydami i ich świat wali się w gruzy, gdy do Francji wkraczają Niemcy.
Oddzielona od rodziny Sara, która musi uciekać przed nazistami, uzyskuje pomoc z zupełnie niespodziewanej strony. Od niepełnosprawnego chłopca o imieniu Julian, gotowego zaryzykować wszystko, by ją uratować. Choć ona nigdy nie stanęła w jego obronie, gdy był wyśmiewany w szkole poprzez kolegów.
Ukryta w jego domu, odcięta od wszelkiego, znajduje ucieczkę w przyjaźni z Julianem i w świecie, który wspólnie odkrywają.
Ta historia, choć jej akcja rozgrywa się kilkadziesiąt lat temu, jest wciąż aktualna, bo przypomina, że warto być prawidłowym, mimo że czasem wymaga to obfitej odwagi.
W oceanie dobra, które wydobywa z nas "Biały ptak", jest coś, co wzrusza i porusza w sposób szczególny. Jest to świadomość, jak obfita potęga tkwi w bliskości. "Biały ptak" uświadamia nam, iż bliskość może nie tylko złamać rozmaite schematy oraz konwenanse, lecz i potrafi świecić niczym najpotężniejsza gwiazda w mroku wszystkich koszmarów czy okrucieństw, nadając doświadczeniu cierpienia sens absolutnie niepojęty i niewyrażalny.
Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018
Palacio ma niezwykłą umiejętność chwytania czytelników za serce, a przy tym porusza jedne z najtrudniejszych tematów, które kuszą, by zamilczeć. W „Białym ptaku" snuje opowieść o wojnie, która odbiera dzieciństwo, Holokauście, niepełnosprawności i bohaterstwie, ale takim, jakiego się nie spodziewamy. To historia o tym, że nigdy nie można milczeć, bo zło tylko na to czeka. Ta powieść powinna stać się lekturą obowiązkową dla wszystkich młodych ludzi!
Aneta Korycińska, baba od polskiego
Powieść równocześnie wyrazista i subtelna. idealna kompozycja.
„The New York Times"
Autorka wyraźnie łączy faszyzm i potworności II wojny światowej z tym, co się dzieje w dzisiejszym świecie.
„The Hollywood Reporter"
R.J. Palacio, przedstawia rzeczywistość bez owijania w bawełnę, lubiąc zdolność młodych czytelników do radzenia sobie z solidnym tekstem.
„Forbes"
Rozdzierająca serce i niosąca nadzieję.
„Kirkus Reviews"
Opowieść o sprzeciwie wobec wroga i jego okrutnej ideologii, odwadze i woli przetrwania. Idealna jako pomost łączący przeszłość z przyszłością.
„Booklist"