Trzej niezwykli sportowcy stworzyli wyjątkowy poradnik zawierający naukowe fakty, wyniki badań oraz techniki i strategie, dzięki którym przeniesiesz swoją solidność na bezsprzecznie wyższy poziom.
Pod górę to absolutnie nieszablonowe kompendium dla biegaczy górskich, ultramaratończyków, a także skialpinistów. Porady w nim zawarte wynikają nie tylko z wieloletniego doświadczenia w prędkim poruszaniu się w nieprzystępnym terenie, ale też z wiedzy o tym, co nauka mówi o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu.
Steve House i Scott Johnston często udowodnili już swoje kompetencje w obu tych obszarach. Wspierani przez jednego z najwybitniejszych sportowców wytrzymałościowych naszych czasów - ultramaratończyka Kíliana Jorneta -, a także wielu innych nadzwyczajnych zawodników, w przystępny sposób wyjaśniają zarówno złożoność treningu w sportach górskich oraz wytrzymałościowych, jak i jego specyfikę.
Ta książka to coś więcej aniżeli tylko rzetelna wiedza, dzięki której każdy może nauczyć się sprawniej trenować i osiągnąć najwyższą formę - to także rewelacyjne źródło motywacji, odkrywające przed czytelnikiem fascynujący świat górskich sportów wytrzymałościowych.
W książce wyszukasz m.in.: szczegółowe informacje na temat fizjologicznych podstaw treningu wytrzymałościowego, ergonomiczną wiedzę dotyczącą metodologii treningu wytrzymałościowego, sprawne sposoby grupowania poszczególnych komponentów planu treningowego, dane o korzystnym sposobie przechodzenia od budowania wydolności tlenowej do osiągania założonego poziomu wytrzymałości tempowej, przykłady gotowych planów treningowych oraz sugestie dotyczące sporządzania własnego zindywidualizowanego programu.
To książka, na którą długo czekałam! Od lat startuję i układam plany treningowe sobie i swoim podopiecznym. Pod górę to merytoryczne potwierdzenie moich teorii, do którego mogę teraz odesłać każdą osobę targaną wątpliwościami czy szukającą rzetelnych danych i porad.
Wiedza na temat fizjologii wysiłku pozwala mi odróżnić moment, w którym podczas zawodów albo treningu mogę dać z siebie jeszcze więcej, od tego, w którym powinnam zwolnić. Każdy ambitny biegacz i trener (wbrew pozorom dotyczy to też tych, którzy nie planują zdobywania górskich szczytów) powinien precyzyjnie przestudiować tę część książki.
A przeplatające się z teorią pasjonujące opowieści najkorzystniejszych sportowców wytrzymałościowych świata sprawiają, iż lektura staje się jeszcze bardziej fascynująca. Jestem przekonana, że będę do niej wracała dużo razy...
Patrycja Bereznowska, zwyciężczyni ultramaratonu Badwater w 2019 r. Ambitny biegacz wie, iż nie ma prostych recept. Tylko głębsze zrozumienie ciała może w sposób radykalny i równocześnie bezpieczny przyśpieszyć nasz rozwój.
W Pod góre odszukacie pokaźne informacje o podstawach fizjologii i biochemii, wyjaśniające, jak dany bodziec oddziałuje na organizm. Książka zawiera jeszcze wciągające opowieści biegaczy z całego świata, z którymi miałem przyjemność rywalizować, a nawet razem trenować.
Mam nadzieję, że tak jak dla mnie, tak i dla was trening wytrzymałości to przygoda życia, a także ciągły rozwój. Gorąco polecam! Marcin Świerc, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w biegach górskich Życie biegacza amatora bywa równocześnie atrakcyjne, jak i piekielnie skomplikowane.
Sami wybieramy metody treningowe, ustalamy tempa poszczególnych jednostek oraz określamy liczbę zawodów, w których chcemy wziąć udział. W swoim dążeniu ku doskonałości próbujemy też odgrywać inne role - stajemy się nie tylko własnymi trenerami, ale i lekarzami, fizjoterapeutami i dietetykami.
I widocznie częściej aniżeli zawodowcy gubimy się w tej rozległej sieci okołobiegowych zależności, w którą niepostrzeżenie wpadamy. Pod górę to znakomita propozycja dla zwolenników biegania górskiego i skitouringu, ponieważ proponuje wiedzę popartą badaniami, historiami i doświadczeniem znakomicie znanych nam bohaterów świata ultra.
Wiem,w głównej mierze popełniane poprzez nas (ambitnych amatorów, chcących dotrzeć do maksimum własnych możliwości) błędy to zbytni pośpiech albo - wręcz przeciwnie - podążanie ku upragnionym celom okrężną drogą.
Oba niepotrzebnie wydłużają cały cykl. Zapewniam, że uważna lektura tej książki ograniczy liczbę błędów do minimum i pozwoli gruntownie przygotować się do kolejnego sezonu. Pod górę sprawi, iż będziesz miał bardziej...
z górki. Pamiętaj tylko, iż nie stanie się to podczas czytania - owszem, autorzy poprawę wyników, ale zaznaczają też, że jest to realne tylko dzięki,,przemyślanej, ciężkiej i konsekwentnej pracy".
Czyli dokładnie dzięki czemu, co stanowi sedno tak ukochanego poprzez nas ultra. Marcin Rosłoń, dziennikarz CANAL+ Sport, prowadzący program O co biega$23, biegacz, twórca magazynu,,ULTRA"