Monografia przedstawia analizę uwarunkowań działalności detektywistycznej w Polsce w ujęciu administracyjno-prawnym oraz funkcjonalnym. Stanowi kompleksowe opracowanie tematyki detektywistycznej w Polsce z odniesieniem do regulacji ponad dwudziestu państw UE i świata, będących reprezentatywnymi przedstawicielami swojego regionu.
dodatkowo określa miejsce działalności detektywistycznej w systemie bezpieczeństwa państwa oraz prywatnym sektorze świadczącym usługi na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego. Równocześnie wskazuje zakres i formy współpracy i współdziałania detektywistyki z podmiotami administracji publicznej odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i porządek publiczny.
Opracowanie jest także źródłem wiedzy na płaszczyźnie etiologicznej i statystycznej funkcjonowania działalności detektywistycznej, co jest stanowczo ważne w aspekcie wskazania kierunków rozwoju działalności detektywistycznej w warunkach wolnej konkurencji.
W pracy wyznaczone zostały także postulaty "de lege lata", a także "de lege ferenda" w zakresie działalności detektywistycznej oraz całego sektora prywatnego świadczącego usługi w obszarze bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.