Publikacja uwzględnia wszystkie dotychczasowe zmiany stanu prawnego wpływające na odczytywanie ustawy o własności lokali. Wśród nich znajduje się najnowsza, która odnosi się do problemu występującego od wielu lat i podnoszonego przez właścicieli miejsc postojowych w wielostanowiskowych lokalach garażowych.
Zmiana ta dotyczy pomijania głosów tych właścicieli w procedurze podejmowania uchwał. W komentarzu wyznaczono także ergonomiczne skutki wejścia w życie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.
Autor analizuje zawiłości prawne związane z ustanawianiem prawa własności lokali, zarządzaniem nieruchomością wspólną i funkcjonowaniem wspólnoty mieszkaniowej, a także prawami i obowiązkami właścicieli lokali.
W komentarzu do przepisów art. 3, 6, 17 i 18 ustawy o własności lokali szczegółowo omawia - odmienne w stosunku do unormowań wynikających z tej ustawy - regulacje art. 4-6 i 18-27 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które modyfikują prawne aspekty powstawania odrębnej własności lokali (budowy lokali) i zarządzania lokalami po ich wyodrębnieniu przez spółdzielnie mieszkaniowe, do czasu przejścia do reżimu zarządzania wynikającego z ustawy.
Przywołane w opracowaniu aktualne orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i innych sądów powinno być pomocne w wyjaśnianiu kwestii spornych pojawiających się przy użytkowaniu przepisów komentowanej ustawy.
Książka posiada wzory pozwów i wniosków sądowych, które ułatwią egzekwowanie praw właścicielom nieruchomości lokalowych (także osobom roszczącym sobie prawo do tej własności) oraz realizację uprawnień wspólnoty mieszkaniowej jako obligatoryjnego zarządcy.
Adresaci: Komentarz jest adresowany na ogół do adwokatów, radców prawnych i sędziów, osób dysponujących prawami do lokali, członków zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz zarządców nieruchomości zabudowanych.