Pierwsza w historii książka o tematyce matematycznej, która zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów „Sunday Timesa"!Przeczytajcie o zabawnych – a także tragicznych – konsekwencjach matematycznych błędów, pomyłek i niedokładności.
Przekonajcie się, co może się zdarzyć, kiedy w rzeczywistym świecie z matematyką coś pójdzie nie tak. Pi razy oko to pełna humoru, ciekawostek i anegdot książka napisana przez Matta Parkera – popularnego popularyzatora nauki, znanego z youtube’owych kanałów Stand-Up Maths i Numberphile.Co powoduje, że most zaczynia się kołysać w warunkach, kiedy właśnie nie powinien tego robić? Albo iż w tajemniczy sposób rozpływają się w powietrzu miliardy dolarów? Co jest przyczyną wielu katastrof lotniczych i budowlanych? Co prowadzi do zawieszania się wyrafinowanych systemów komputerowych w najmniej odpowiednim momencie? Odpowiedź brzmi: matematyka!
A raczej – mówiąc precyzyjniej – matematyka, z którą w rzeczywistym świecie coś poszło nie tak.Matt Parker nie ma żadnych wątpliwości – cała nasza cywilizacja i codzienne życie opiera się na matematyce – programy komputerowe, finanse, inżynieria i mnóstwo innych dziedzin zawdzięczają swoje istnienie i (na ogół bezproblemowe) działanie właśnie jej.
I przez większość czasu matematyka pracuje sobie cichutko za kulisami, nie zwracając na siebie uwagi, aż... Pojawia się błąd. Błąd człowieka, który czegoś nie przewidział, czegoś nie dopilnował albo coś nie do końca korzystnie zrozumiał lub wdrożył.
Wówczas matematyka staje się naprawdę bezlitosna.W książce „Pi razy oko" Matt Parker zabiera czytelnika w niesamowitą podróż po manowcach zastosowań matematyki w naszym życiu – krainie błędów, pomyłek, wpadek i gliczy, które zdarzają się wszędzie, gdzie tylko ktoś kiedyś użył do czegoś jakichkolwiek obliczeń.
Internet, big data, znaki uliczne, loterie, kalendarze, osobliwe zbiegi okoliczności, pozornie uczciwe gry losowe, niedokładności w pomiarze czasu, fałszywe slogany reklamowe, arkusze Excela, konwersje jednostek – przekonajcie się, czym grożą błędy popełniane przez ludzi korzystających z matematyki na co dzień, czyli na prawidłową sprawę… przez nas wszelkich!
Konsekwencje błędów matematycznych bywają zabawne, zadziwiające, lecz niestety także tragiczne. O wszelkich Matt Parker pisze wyjątkowo lekkim piórem, z dystansem i specyficznym dla siebie poczuciem humoru.