Wiek XXI cechuje się swoistą modą na prawa człowieka. Idea ta wkracza już niemal w każdą dziedzinę ludzkiego życia. Rozpatruje się ją w każdej osiągalnej płaszczyźnie, na gruncie teoretycznym i praktycznym.
Obecna jest w nauce, polityce, pracy, a nawet religiach. Prawa człowieka, a ściślej zagadnienia dotyczące ich przestrzegania bądź łamania jawią się jako palący problem międzynarodowy na wszystkich kontynentach.
istotnie nie sposób zatem uniknąć z nimi spotkania. Celem książki jest próba ukazania w Nietzscheańskiej filozofii reakcji na, z definicji,,,odgórnie narzucone, odwieczne, indywidualne prawa człowieka".
Prawa te w opinii Nietzschego we współczesnej mu rzeczywistości, zamiast wspierać, kierunkować i uwypuklać idealne jednostki, sprowadzają się tylko do eliminacji naturalnych dysproporcji i odrębności ludzi, przekształcając nieszablonowe indywidua w jednobarwny, tożsamy motłoch.
Prawa te rozumiał Nietzsche ściśle w kontekście doktryny prawnonaturalnej. Przez swoją twórczość wskazywał jednak jej zmierzch, aby ostatecznie ogłosić niebyt praw człowieka. Przemysław Zientkowski doktor nauk humanistycznych, absolwent filozofii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji UMK; pracownik naukowy UKW w Bydgoszczy.
Zainteresowania badawcze: filozofia społeczna, filozofia polityki, teologia polityczna, prawa człowieka, antropologia filozoficzna, filozofia edukacji, filozofia dialogu.