Książka omawia niezwykle ważne i aktualne zagadnienie proaktywności w miejscu pracy, stanowiącej podstawę uzyskiwania pożądanych efektów w rozmiarze organizacji - sprawności, kreowania zmian, nowoczesności.
niepowtarzalnym rodzajem szeroko rozumianej proaktywności w organizacjach są tzw. Zachowania modyfikujące granice pracy - job crafting behaviors (JCB). Polegają one na samodzielnie inicjowanych i dokonywanych przez pracowników zmianach w zadaniach zawodowych, relacjach społecznych, a także w poznawczym kreowaniu obrazu pracy.
Wymienione warianty aktywności mogą przyczynić się nie tylko do wzrostu skuteczności zadaniowej pracownika, lecz także poczucia sensu pracy. Autorka łączy w publikacji analizę determinant jednostkowych i organizacyjnych - widocznych dla przekształcania pracy, a jednocześnie przedstawia efekty, do jakich może prowadzić.
Wnioski sugerują, że źródeł JCB należy poszukiwać nie tylko w obszarze projektowania pracy, ale szerzej - w kontekście organizacyjnym i społecznym, z znaczną rolą przywództwa, a także zarządzania ludźmi. Jest to oryginalne i ciekawe opracowanie o obfitych walorach praktycznych, ukazujące zagadnienia ważne z punktu widzenia zarówno organizacji, zarządzających nimi menedżerów, jak i zatrudnionych w nich pracowników.
Doceniając zgromadzony poprzez Autorkę materiał, zakres przeprowadzonych analiz, a także postawionych wniosków, wyrażam przekonanie, iż książka zainteresuje szerokie grono odbiorców. Będzie stanowić wartościowe źródło wiedzy dla studentów, doktorantów czy młodych pracowników nauki i w przystępny sposób przybliży poruszaną problematykę praktykom biznesu.
Dr hab. Katarzyna Gadomska-Lila, prof. US