Philip Zimbardo i Nikita Coulombe biją na alarm: męskość jest w kryzysie! Młodzi mężczyźni rezygnują z gruntownego wykształcenia, nie radzą sobie na rynku pracy, nie potrafią stworzyć dojrzałej relacji z kobietą.
Opóźniają wyprowadzkę z rodzinnego domu, zezwalając rodzicom łożyć na swoje utrzymanie, nie dbają o zdrowie i kondycję. W zamian za to spędzają czas na,,męskich" rozrywkach, sukcesy odnoszą w grach komputerowych,,,zarządzając wszechświatem" z zacisza własnej sypialni, a wiedzę o intymności czerpią z filmów pornograficznych.
Dlaczego tak się dzieje$447 Philip Zimbardo analizuje przyczyny upadku facetów na trzech stopniach: przygląda się cechom samych panów, sytuacji, w jakiej się znaleźli,, a także układowi sił, który tę sytuację stworzył.
Nieskuteczny system edukacji, rodziny z nieobecnym (psychicznie lub fizycznie) ojcem i nadopiekuńcze matki, uzależnienie od pobudzenia, które przynosi wirtualna rzeczywistość, zmiany w środowisku naturalnym wywołane skażeniami, recesja, a także rosnąca pozycja pań nie sprzyjają rozwojowi facetów.
Czy jesteśmy bezradni wobec upadku męskości$448 Czy realne są działania na poziomie systemu edukacji, mediów, polityki społecznej, które mogą zaradzić kryzysowi$449 W jaki sposób matki i partnerki młodych mężczyzn mogą im pomóc nadążać za wymogimi życia$450 Co wreszcie sami faceci mogą zrobić dla siebie, by przestać się zmagać z własnym życiem, a zacząć żyć$451 Autorzy nie pozostawiają nas bez odpowiedzi na te pytania - proponują szereg działań, które mogą powstrzymać postępujący kryzys męskości i uchronić kolejne pokolenia młodych chłopców przed życiową nieporadnością.