Figury na ujeżdżalni to jedyny kompletny podręcznik wyjaśniający klasyczne figury jeździeckie i sposób ich zastosowania w treningu.
Christian Baier to trener i jeździec, który zdobywał wiedzę na temat koni i jeździectwa na całym świecie. W trakcie pracy nad rozwijaniem międzynarodowego systemu edukacji i certyfikacji jeźdźców i trenerów dostrzegł brak praktycznego, klarownego podręcznika, który zbierałby
w jednym miejscu klasyczne figury jeździeckie – wszystkie wzory i schematy jazdy stosowane w treningu koni. Tę lukę wypełniła jego książka. Wskazuje w niej jeźdźcom, jak bezpiecznie i metodycznie trenować konie na zamkniętej przestrzeni, a trenerom daje kompleksowe narzędzie do pracy nad rozwojem ciała i kondycji koni.
Klasyczne figury jeździeckie są podstawą wszystkiego, co robimy z końmi na ujeżdżalni – od pierwszych samodzielnych jazd bez lonży i nauki poruszania się po ujeżdżalni aż do najszczególniej zaawansowanych treningów koni na poziomie zawodów międzynarodowych. Choćby parkury składają się z kombinacji (i modyfikacji) tych figur, splecionych ze sobą od startu do mety!
Książa ukazuje jasne schematy dobrego wykonywania figur jeździeckich w treningu a także unikatowy dobór ponad 50 ćwiczeń rozwijających konia sportowego jednocześnie w ujeżdżeniu, jak i w skokach. Wdrożenie figur jeździeckich jest podstawą dobrego treningu i edukacji w obu tych dyscyplinach. Autor starannie objaśnia wszystkie ćwiczenia, opatrując je przezroczystymi ilustracjami. Figury uporządkowane są od najprostszych do najbardziej złożonych – z częścią poświęconą cavaletti i skokom, od pierwszej jazdy poprzez pojedynczy drąg aż do zaawansowanych ćwiczeń i parkurów na wysokim poziomie trudności.
Ćwiczenia przedstawione w książce w połączeniu z wiedzą funkcjonalną pomogą w rozwoju konia i jeźdźca – czasami choćby po latach „utknięcia w miejscu". Figury na ujeżdżalni są nieprzeciętnym podręcznikiem dla wszystkich jeźdźców, {pomocn|przydatn)ym w każdej stajni i dla każdego instruktora zaangażowanego w nauczanie klasycznej sztuki jeździeckiej, a także niezbędnym narzędziem dla stowarzyszeń jeździeckich, fundacji czy szkółek jazdy konnej na całym świecie.