Autor uświadamia nam istnienie swoistego?ukrytego? czy nawet?wstydliwego? wymiaru wojny. Co więcej, podaje liczne argumenty na rzecz tezy o celowym, powszechnym i mniej lub bardziej wyrafinowanym użytkowaniu narkotyków, a także substancji psychoaktywnych w warunkach bitewnych.
Nie unika przy tym kontrowersyjnych z klasycznego punktu widzenia tez dotyczących roli farmakologii na wojnie. Choć na pierwszy rzut oka praca mieści się w obrębie nauk historycznych, to w niezwykle niebanalny sposób wplata wątki o charakterze m.in.
filozoficznym, kulturoznawczym, socjologicznym i psychologicznym. Wykorzystuje zatem interdyscyplinarność jako metodę pozwalającą na pogłębienie obszaru badań w celu uzyskania imponującego efektu jakościowego.
Książka łączy atuty wartkiego, potoczystego wykładu z dziedziny historii wojskowości z publicystyką naukową w najkorzystniejszym wydaniu.Z recenzji dr. Hab. Artura Gruszczaka,Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJTa wnikliwa analiza?dopalaczy? wojny autorstwa politologa jest w sporej mierze nieopowiedzianą dotąd historią roli, jaką środki odurzające odegrały na przestrzeni wieków w podtrzymywaniu żołnierzy na polach bitew, i roli, jaką odegrają w przyszłości w napędzaniu wojny.
Na długie lata książka ta stanie się tekstem konwencjonalnym.Prof. Christopher Coker, Department of International Relations,London School of Economics and Political Science Tytuł Farmakologizacja wojny Autor Kamieński Łukasz Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego EAN 9788323334156 ISBN 9788323334156 Kategoria Literatura, Historia ilość stron 508 Format 16,5x23,5 cm Rok wydania 2012 Oprawa broszurowa