Myśl polityczna endecji była pełna najnowocześniejszych meandrów światopoglądowych, rozmaitych wyzwań, programowanych dopełnień, preferencji filozoficznych. Nie tworzyła również monolitu, a w jej różnobarwnej palecie znalazło się miejsce dla wielu kreatorów, którzy uczynili naród nadrzędną wartością polityczną.
To właśnie stosunek do narodu i jego derywatów miał wpływ na sposób myślenia, konstrukcję projekcji społecznych, interpretowanie zjawisk politycznych, a także fason uprawiania polityki. W tych warunkach spójność wartości doktrynalnych decydowała o koherencji myśli nacjonalistycznej.
Nie bez znaczenia pozostawały również działania głównych animatorów idei narodowej, ich umiejętności i skuteczność w budowie struktur organizacyjnych Narodowej Demokracji. Wszystkie te elementy, wraz z rozbudowanym aparatem komunikacji politycznej, miały wpływ na transmisję ideałów narodowych skierowanych do adherentów obozu narodowodemokratycznego.
Prezentowana książka stanowi próbę ukazania najważniejszych aspektów tych inicjatyw. Mieści ona teksty dotyczące różnorodnych przejawów działalności endecji i wpływu jej myśli politycznej na urzeczywistnianie idei narodowej w okresie międzywojennym.