„Od dawna czytam felietony Krzysztofa Orzechowskiego z wielką uwagą. Teraz, skatalogowane w jeden tom, brzmią jeszcze inaczej. Widać, iż jest w nich i zapis otaczającego nas świata, i osobliwa empatia kogoś, kto widział i przeżył sporo.
Pisane są dodatkowo z tak niemodną dziś elegancją, którą bardzo lubię i cenię. Książka dla ludzi myślących i – wrażliwych". Józef „Żuk" Opalski „Felietony Krzysztofa Orzechowskiego pisane są z miłości do teatru.
Autor porusza tematy szczególnie różnorodne – czy będą to np. Zwyczaje świąteczne, czy los osób niepełnosprawnych –za każdym razem rozpatruje je w aspekcie sztuki teatralnej. Czerpiąc z wieloletniego doświadczenia, stawia pytania znaczące, trudne, nieraz mówi ostro,zawsze życzliwie – z troską o dziedzinę sztuki, której poświęcił życie".
Zofia Gołubiew „Krzysztof Orzechowski zna teatr od tylu podszewek, iż każdy jego tekst odsłania kulisy jakiegoś najczęściej słabo dostrzeganego problemu. Równocześnie Orzechowski nie jest fundamentalistą, teoretykiem, zwolennikiem jedynej słusznej estetyki.
Reaguje spontanicznie: jeśli coś go olśniewa – to zniewala, jeśli irytuje – to irytuje. Jego felietony to felietony praktyka, który szuka źródeł awarii i pomyłek, lecz z radością wita sukcesy i udane spektakle.
Książka dla tych, którzy lubią myśleć o teatrze jako o wielu zwierciadłach, w których ogląda się świat". Maciej Wojtyszko „Książka Krzysztofa Orzechowskiego to niezwykła wyprawa nie tylko w cenną i godną utrwalenia przeszłość teatru, ale także w jego tak samo ważną aktualność.
To właśnie z połączenia tych dwóch czasów – minionego i dzisiejszego – rodzi się głęboki sens zapisanych tu przemyśleń". Anna Burzyńska