Dwutomowy Słownik polskiej krytyki artystycznej XX i XXI wieku jest całościowym spojrzeniem na życie artystyczne ostatnich stu lat. Publikacja ma na celu prezentację różnorodnych strategii pisarstwa o sztuce, proponując syntetyczną interpretację postaw krytyków, a także rozległego spectrum pojęć używanych w dyskursie krytycznym.Słownik biograficzny (t.
I) stanowi niepodzielną całość ze Słownikiem pojęć polskiej krytyki artystycznej. Te zwięzłe biogramy posiadają za zadanie ukazać nie tylko mocne losy, potężne biografie, ale także wyszczególnić na bardziej funkcjonalne aspekty życia ludzi, którzy czasem profesjonalnie, czasem przygodnie poświęcali swój czas i swoje zdolności pisarstwu krytycznemu.
W powiązaniu ze Słownikiem pojęć tom I prezentuje swoisty związek życia i sztuki, który w doświadczeniu krytyka ma zapewne rozmiar i konstytuujący jego ogląd sztuki, i zarazem wpływa na jego życie, oddane w jakimś sensie studiowaniu i osądzaniu,,życia form".Słownik pojęć (t.
II) jest przewodnikiem po najważniejszych, zwykle występujących, najistotniej charakterystycznych i najistotniej doniosłych pojęciach - ideach, nie tylko formujących, lecz też odsłaniających, nie zawsze wprost, intelektualno-poznawcze instrumentarium językowo-konceptualne specyficzne dla polskiej krytyki sztuki.
używano tych pojęć w zróżnicowany sposób, kierując się zróżnicowanymi intencjami, czasem wydobywając jakiś nowy ich sens, czasem stosując je na zasadzie lingua franca. Ich uderzającą cechą jest to, że pełniły przeróżne funkcje, za ich pomocą oceniano, nazywano, opisywano rozmaite aspekty twórczości, a także budowano zakres krytycznej tożsamości i postać artystycznego credo.