W miarę upływu czasu i wzrostu świadomości skutków Brexitu zaczęły się pojawiać, i pojawiają się nadal, jego bardziej pogłębione analizy. Do takich zaliczyć należy monografię Zrozumieć Brexit. [ ] Autor zaprezentował bardzo korzystną orientację w temacie i umiejętność panowania nad swoim wywodem.
Udowodnił, wbrew obiegowym opiniom, iż Brexit nie był przypadkowym epizodem, czy także „wypadkiem przy pracy", ale logiczną efektem nieufności, która cechowała relacje wielkiej Brytanii z Europą kontynentalną po II wojnie światowej, i to zarówno na poziomie elit, jak i społeczeństwa.
prof. Dr hab. Andrzej Antoszewski Łukasz Danel przekonuje, że Brexit był nieuchronnym zwieńczeniem trudnych relacji Zjednoczonego Królestwa z integrującą się Europą, i konsekwentnie prowadzi narrację tak, aby udowodnić, że inny scenariusz nie był osiągalny.
Post factum trudno się z autorem nie zgodzić, zwłaszcza że na każdej stronie wyposaża nas w kolejne argumenty potwierdzające postawioną tezę. [ ] Książkę nadzwyczajnie się czyta, gawędziarski styl powoduje,choćby nieprzystępną materię i sporą dawkę faktów przyswaja się prosto.
Utrzymanie uwagi czytelnika jest tym bardziej zaskakujące, iż przecież każdy zna finał szorstkich relacji Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnotami Europejskimi. Mimo to mnóstwo fragmentów książki Danela poziomem emocji przypomina polityczny thriller.
prof. Dr hab. Anna Pacześniak