Na obecnym etapie badań nad CSR, prowadzonych od kilku lat w Katedrze Teorii Zarządzania Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, postawiliśmy sobie pytanie wychodzące znacząco poza klasyczne rozważania o znaczeniu i roli społecznej odpowiedzialności i jej miejsca w strategiach firm.
Chcieliśmy zastanowić się czy, a jeśli tak, to w jakim stopniu, bycie odpowiedzialnym - w znaczeniu zdefiniowanym w poprzednich etapach, a także w aktualnej literaturze - pomaga firmom w byciu progresywnymi.
Było to dla nas o tyle atrakcyjne,głównie postrzega się CSR, jako potrzebny ale jednak koszt, a w najkorzystniejszym razie - jako powinność biznesu wobec swojego środowiska. Hipoteza, że działalność ta, po spełnieniu określonych warunków, mogłaby posiadać jeszcze pozytywny wpływ na najważniejszą w dzisiejszej gospodarce sferę progresywności, była bardzo atrakcyjna i bez wątpienia warta zbadania.
W książce staraliśmy się przenalizować ten problem z osiągalnie wielu punktów widzenia - od teoretycznego, do przyjrzenia się mocnym przedsięwzięciom biznesowym mogącym stanowić przykłady takiego związku.