Niniejsza publikacja jest kolejną naukową monografią, która poprzez swoją wielowątkowość oraz różnorodność poruszanych zagadnień, problemów i stawianych pytań badawczych ukazuje, jak pojemne są pojęcia konkurencyjności i progresywności.
Chodzi przy tym równocześnie o przyjmowany poziom ich analizy, tj. Perspektywę mikroekonomiczną odnoszącą się do przedsiębiorstwa (jego zachowań, struktury, obieranej strategii rynkowej, która w sposób naturalny zmierza do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej) czy także makroekonomiczną - ujmującą problematykę zadań polityki gospodarczej kraju i struktur międzynarodowych, jak i ich zakres przestrzenny - od lokalnego i regionalnego (...), poprzez poziom krajowy, problemy międzynarodowych ugrupowań integracyjnych, aż po pryzmat globalny.
(...) Poszczególne składające się na książkę artykuły nie tylko wzbogacają istniejącą wiedzę w warstwie informacyjno-opisowej i analitycznej,posiadają także walor aplikacyjny - pozwalają, aby wyciągnięte wnioski (...) stały się bezpośrednio podstawą tworzenia nowych programów i aktów prawnych modyfikujących istniejące regulacje.
(fragment zakończenia)