"Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie" Roberta Murphy’ego to zwięzła książka łącząca w sobie trzy właściwości, które powodują, że jest to konieczna lektura dla każdego sympatyka wolnego rynku, jak i dla wszelkich, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę o funkcjonowaniu gospodarki. Po pierwsze, książka kompetentnie demonstruje podstawowe prawa rządzące gospodarką i pozwala zrozumieć funkcjonowanie np. Rynku pracy czy systemu bankowego. Po drugie, robi to w sposób dostępny i interesujący dla czytelnika.
Nie jest to typowy podręcznik, ale dzieło napisane żywym językiem – z poczuciem humoru i pełne przykładów z historii. Po trzecie wreszcie, autor nie boi się dyskutować o rzeczach nieprzystępnych, przy których choćby radykalni zwolennicy wolnego rynku niejednokrotnie ustępują w dyskusji etatystom i widzą dużo miejsca dla dobroczynnej rządowej interwencji. Nie można się więc dziwić, iż Ron Paul, wieloletni kongresman i kilkukrotny kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, określił książkę Murphy’ego jako „bezcenny wstęp do wolnorynkowej ekonomii".
Murphy odpowiada w swej książce m.in. Na następujące pytania:
Arthur Laffer, doradca ekonomiczny prezydenta Ronalda Reagana i twórca słynnej krzywej wpływów podatkowych, po lekturze "Niepoprawnego politycznie przewodnika po kapitalizmie" napisał:
„Robert Murphy to jeden z niewielu myślicieli, którzy mają równocześnie właściwą wiedzę o ekonomii, jak i lekkie pióro. Widać to po jego przewodniku po wolnorynkowym kapitalizmie. Ekonomia nie jest wcale abstrakcyjną i ponurą nauką, służącą torturowaniu studentów. Jest dziedziną szczególnie poważną i mającą podstawowe znaczenie dla przyszłości kraju. Murphy ukazuje w swojej książce, że nie tylko zna teorię, lecz też iż potrafi ją użyć do analizy rzeczywistych zjawisk."
Robert P. Murphy (ur. 1976) to amerykański ekonomista i konsultant związany z austriacką szkołą ekonomii. Tytuł doktora uzyskał na New York University, obecnie jest adiunktem na Texas Tech University. Ponadto współpracuje z licznymi amerykańskimi think-tankami. Dla Institute for Energy Research zajmuje się ekonomiczną analizą zmian klimatu i w swych publikacjach demonstruje m.in. Dlaczego rozwiązania takie jak odgórne ograniczanie emisji CO2 są dla nas niekorzystne tak w krótkim, jak i długim okresie. W ramach działalności w Independent Institute i Ludwig von Mises Institute włącza się w liczne inicjatywy edukacyjne – prowadzi wykłady, kursy e-learningowe, pisze książki. To właśnie w ramach współpracy z tymi instytucjami powstały jego przewodniki upraszczające lekturę najważniejszych dzieł ekonomistów szkoły austriackiej: "Ludzkiego działania" i "Teorii pieniądza i kredytu" Ludwiga von Misesa oraz "Ekonomii wolnego rynku" Murraya N. Rothbarda. Murphy jest także autorem podręcznika z ekonomii dla licealistów "Lessons for the Young Economist" i książki "Choice: Cooperation, Enterprise, and Human Action".
Szerszej publiczności Murphy znany jest zwykle dzięki napisaniu dwóch książek w popularnej w Stanach Zjednoczonych linii „Niepoprawnych politycznie przewodników". Pierwszy to "Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie", drugi z kolei dotyczy historii gospodarczej szerokiego Kryzysu i Nowego Ładu Roosevelta. W 2015 roku wydał (wspólnie z Dougiem McGuffem) "The Primal Prescription: Surviving The „Sick Care" Sinkhole", w której to książce dokumentuje, jak kolejne państwowe interwencje zniszczyły służbę zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Krótsze komentarze Murphy’ego do bieżących wydarzeń gospodarczych można znaleźć m.in. W czasopiśmie „The Freeman" czy na stronach Ludwig von Mises Institute Canada. Od niedawna prowadzi także razem z Thomasem E. Woodsem audycję „Contra Krugman", w którym autorzy polemizują z tezami cotygodniowych felietonów ekonomicznego noblisty Paula Krugmana.
Artykuły naukowe Murphy’ego ukazały się m.in. W „The American Journal of Economics and Sociology", „The Review of Austrian Economics", i „The Quarterly Journal of Austrian Economics". Ostatnio dużą popularność zdobył jego artykuł (napisany wspólnie z Phillipem Magnessem) "Challenging the Empirical Contribution of Thomas Piketty's Capital in the Twenty-First Century" w „The Journal of Private Enterprise", w którym autorzy wskazują na liczne przeinaczenia i błędy w materiale empirycznym książki "Kapitał w XXI wieku" Thomasa Piketty’ego.
Murphy zajmuje się także konsultingiem finansowym. Razem z Carlosem Larą napisał książkę "How Privatized Banking Really Works". Wspólnie wydają również oni miesięczny newsletter dotyczący tematyki finansów „Lara-Murphy Report". Muprhy napisał też dla swojego syna bajkę zatytułowaną "The Three Lads and the Lizard King". Z racji znacznego poczucia humoru i pokaźnego dystansu do własnej osoby Murphy jest znakomitym mówcą, poprzez co jest zapraszany na wykłady poprzez wolnościowe organizacje z całego świata.