Niniejsza monografia jest próbą wyodrębnionia teoretycznych i praktycznych aspektów bezpieczeństwa, jednocześnie odnoszących się do warstwy podmiotowej oraz przedmiotowej. Treść kolejnych podrozdziałów wskazuje na logikę porządku dedukcyjnego od zagadnień ogólnych demonstrujących współczesne kierunki myślenia o bezpieczeństwie do zagadnień ergonomicznych, podkreślających przedmiotowe (instytucjonalne) aspekty bezpieczeństwa.
W obszarze teoretycznym mieszczą się zagadnienia dotyczące wybranych teorii i koncepcji bezpieczeństwa, relacyjnego charakteru postrzegania bezpieczeństwa, etiologii i funkcji zagrożeń w perspektywie teorii stabilnego rozwoju.
Obszar poręczny oscyluje wokół problematyki bezpieczeństwa środowiskowego, społecznego, a także przygotowania zawodowego. Zarysowany w monografii aspekt teoretyczny i ergonomiczny bezpieczeństwa jest próbą aplikacji głęboko osadzonego w tradycji naukowej dążenia do łączenia tych dwóch aspektów.
Wskazuje również na złożoność podjętej problematyki, stanowiąc jednocześnie niebanalny przyczynek do dalszych analiz i inspiracji poznawczyc