Młody prokurator odkrywa nagle mroczną tajemnicę przeszłości swej żony. To pierwszy, jakże dramatyczny, punkt zwrotny powieści. A potem, jak w popularnej formule Hitchcocka, napięcie systematycznie rośnie. Co zwycięży na koniec w Janie Milewskim – wierność wyznawanym zasadom, czy miłość do Anny?
Długo oczekiwane wznowienie idealnej powieściWitolda Horwatha! najlepsza od wielu lat polska powieść współczesna. Ptakon to proza przeznaczona nie tylko dla snobów i jajogłowych, lecz także dla zwykłych śmiertelników.
Tomasz Łada, „Życie Warszawy”
Groza wiejąca od postaci bohaterki zasadza się na mitycznym schemacie doktora Jekylla i mężczyzny Hyde’a. Barwy tej postaci (która, przekonacie się sami, rozgości się w waszej wyobraźni w najlepsze i długo nie będzie chciała jej opuścić) i niepokojącej siły dodaje fakt, że jest to postać żeńska. Oznacza to, że wnosi do dramatu nieodłączny apanaż fatalizmu płci i syndromu Ewy.
Magdalena Bieńkowska, „Życie Warszawy”
Książka Horwatha uderza we wszystkie strony, utrudnia potępianie i rozgrzeszanie, obezwładnia nasz „permisywizm” nie mniej niż naszą skłonność do autorytarnego społeczeństwa i radykalnej penalizacji prawa.
Jerzy Sosnowski.
Witold Horwath (właśc. Witold Łagowski) urodził się w 1957 roku w Warszawie. W latach 1976-1982 studiował polonistykę i psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1994 roku ukończył Studium Scenariuszowe przy PWSFTiT w Łodzi. Zadebiutował zbiorem opowiadań Inna wojna opublikowanym w 1990 roku poprzez Warszawski Klub Młodej Sztuki. Krótko później ukazała się powieść Święte wilki – political fiction, nazwana Złym lat 90., która sprzedała się w nakładzie ponad 20 tys. Egz. Rozgłos przyniosła mu przetłumaczona m.in. Na niemiecki i niderlandzki powieść Seans (W.A.B.), ukazująca straceńczą miłość Witka do femme fatale – Mileny. Seans był powieścią pokoleniową, pokazywał Polskę lat 80., ale w ujęciu socjologicznym, nie politycznym. Kolejna powieść, Ptakon (Da Capo), zebrała niezwykle prawidłowe opinie krytyki, Horwath przedstawił w niej losy kobiety, która z okrucieństwem popełnia zbrodnię, a potem próbuje zrehabilitować się i wrócić do normalnego życia. W 2005 roku ukazała się spora powieść Ultra Montana, historia dziewczyny z prowincjonalnego miasteczka gdzieś w Ameryce Południowej, która zdobywa pieniądze i pozycję dzięki sprytowi i udanym mariażom, Ultra Montana pisana jest w baśniowej poetyce, a krytycy porównywali ją z prozą Marqueza. Horwath jest również autorem opowiadań skatalogowanych w tomie Africa Korps i licznych scenariuszy filmowych, w tym do serialu Ekstradycja i Klan. Mieszka w Warszawie, na Mokotowie, jego pasje to film, szachy, polityka i damska dusza. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.