Dzieło Autora uważam za dojrzałą prezentację wyraźnego problemu klinicznego, jakim są zaburzenia poznawcze w schizofrenii. Z perspektywy badacza zajmującego się psychologią schizofrenii tym bardziej doceniam wysiłek dr.
Styły w dążeniu do pogłębiania wiedzy z zakresu związków złożonych i najróżniejszych zmiennych psychologicznych z funkcjami poznawczymi. Wiem bowiem jak wymagające są to poszukiwania. Autor monografii pokazuje ciekawy model systematyzujący rozumienie znaczenia wzajemnych interakcji czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych w deficytach funkcjonowania poznawczego pacjentów chorujących na schizofrenię.
Na uwagę zasługuje fakt, że Autor zrealizował serię czasochłonnych badań zakrojonych na szeroką skalę, które dostarczyły niebanalnego materiału do analiz. Dr hab. Łukasz Gawęda, prof. IP PAN, fragment recenzji Książka stanowi pierwszą monografię w literaturze polskiej, i prawdopodobnie światowej, poświęconą w pełni psychologicznemu rozumieniu zaburzeń poznawczych doświadczanych przez osoby z diagnozą schizofrenii.
Termin zaburzenia poznawcze ma niemało znaczeń – w niniejszej książce rozumiany jest przeważnie jako dysfunkcje elementarnych czynności poznawczych (np. Uwagi, uczenia się, pamięci roboczej, funkcji zarządczych).
Monografia mieści szczegółowe teoretyczne wprowadzenie, demonstrujące rolę zaburzeń poznawczych w schizofrenii. Druga część tomu skupiona jest na opisie czterech badań własnych, które w sposób empiryczny wykazują znaczne znaczenie procesów psychologicznych dla funkcjonowania w zakresie językowym, uczenia się, szybkości przetwarzania, funkcji zarządczych i pamięci roboczej.
Czytelnicy zainteresowani zagadnieniem schizofrenii – w tym psycholodzy, lekarze, studenci i pracownicy naukowi, a także osoby z doświadczeniem psychozy i ich rodziny – niewątpliwie znajdą w niej dużo nowych, atrakcyjnych danych.
Rafał Styła – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Neuropsychologii Klinicznej i Psychoterapii Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, analityk grupowy Instytutu Analizy Grupowej „Rasztów", współzałożyciel Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii „Psyche Plus".
Były pracownik Akademickiego Ośrodka Psychoterapii UW, a także Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Autor albo współautor ponad 30 publikacji z zakresu psychopatologii (w tym zagadnienia schizofrenii), psychoterapii i psychometrii.