„Warszawa zapamiętana. Powstanie 1944" to poruszająca opowieść o powstaniu warszawskim ukazująca z reguły losy ludności cywilnej. Przywołane w książce wspomnienia kilkudziesięciu warszawiaków tworzą osobisty, niejednoznaczny obraz miasta, a także jego mieszkańców w czasie walk powstańczych.
Pokazują dramatyczną codzienność warszawiaków, szczęśliwe zbiegi okoliczności i tragiczną śmierć w ruinach czy masowych egzekucjach na Woli… To zapis pamięci jednostkowej, wyraźnie bardziej zróżnicowany niż ten prezentowany w publicznych upamiętnieniach powstania.
Wspomnienia przywołane w książce to historie prawdziwe, które zawierają w sobie ogromny ładunek emocjonalny. Mówią nie tylko o faktach, lecz i o ludziach, którzy niejednokrotnie wbrew swej woli zostali uwikłani w tak zwaną wielką historię.
Ludziach będących w potrzasku, pragnących przetrwać za wszelką cenę. Walczących nie tylko z wrogiem zewnętrznym, ale i zwątpieniem, które wsącza się w ich dusze z każdym kolejnym utraconym bliskim, każdą raną, każdą powstańczą porażką.
Pozbawieni wszelkiego, ukrywający się w piwnicach, więzieni w obozach przejściowych, torturowani psychicznie i fizycznie, mordowani… Skala nieszczęścia, które ich dosięgło, jest niewyobrażalna – mówi Magda Szymańska, redaktorka książki.
zebrane w książce wspomnienia to niewielki wybór spośród blisko 6 tysięcy relacji biograficznych zebranych w Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA. W serii „Z Archiwum Historii Mówionej" ukazują się książki opowiadające dzieje stolicy przez jednostkowe losy jej mieszkańców.
Są to historie warszawiaków, którzy nagrali swoje wspomnienia (blisko 1500 opowieści), a także przekazali rodzinne dokumenty i fotografie do naszego archiwum. Publikacja adresowana jest do osób pasjonujących się historią Warszawy, poszukujących dobrej literatury faktu, lubiących biografie i dokument.