Książka wykorzystuje doświadczenie i wiedzę nauczycieli związanych ze Szkołą Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego – niewątpliwie czołowej placówki w naszym kraju w tym obszarze – ale do współpracy zostali zaproszeni także eksperci z innych ośrodków, żeby zapewnić treści odpowiednio wysokiej jakości.
(...) Pod koniec lat sześćdziesiątych ukazały się wyniki badań, które udowodniły, iż najskuteczniejsze metody redukcji chorobowości i śmiertelności opierają się na działaniach w obrębie zdrowia publicznego.
W Polsce od ponad 20 lat prowadzone jest w uczelniach medycznych kształcenie na kierunku zdrowie publiczne w celu stworzenia mistrzowskiej kadry zapewniającej właściwe działania w tym obszarze. Podręcznik Zdrowie publiczne pod redakcją naukową prof.
dr hab. Stanisławy Golinowskiej należy bezwzględnie polecić nie tylko studentom tego kierunku, ale także wszystkim osobom związanym z instytucjami sektora ochrony zdrowia w Polsce. Dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem publicznym jest to pozycja obowiązkowa.
Prof. Dr. Hab. N. Med. Zbigniew Gaciong, Warszawski Uniwersytet Medyczny Rozwój cywilizacyjny z każdą dekadą zmienia i rozszerza wyzwania stojące przed zdrowiem publicznym, co powoduje, iż nie tylko stało się ono dziedziną niezwykle kompleksową,równocześnie wyjątkowo dynamicznie ewoluującą.
W związku z tym kształcenie nowych kadr w zdrowiu publicznym, a także prowadzenie kształcenia ustawicznego kadr obecnych jest nad wyraz nieprzystępnym zadaniem, wymagającym także jednolitości przyjmowanego standardu.
(…) Przedstawiony podręcznik w sposób perfekcyjny wpasowuje się w ten obraz i potrzebę. Zakres opracowania jest jasny, a podział na części i, w ich ramach, na rozdziały poświęcone poszczególnym zagadnieniom ułatwia poszukiwanie koniecznych treści i buduje z podręcznika logiczną całość zezwalającą na pełne i metodyczne zapoznanie się z problemami i narzędziami zdrowia publicznego.
Prof. Dr hab. N. Med. I n. O zdrowiu Andrzej M. Fal