Nigdy nie chodziłam na terapię, bo lubię żyć z własnymi demonami. Lubię sama rozwiązywać pewne sprawy i myślę, iż ta książka to właśnie taki mocny autowywiad.
W 2019 roku Bernardine Evaristo została pierwszą w historii czarną kobietą, która zdobyła Nagrodę Bookera za brawurową powieść Dziewczyna, kobieta, inna, a teraz powraca z intymną i szczerą opowieścią o tym, jak tego dokonała.
Urodziła się jako czwarta z ośmiorga dzieci ze związku Brytyjki i Nigeryjczyka. W wieku osiemnastu lat opuściła rodzinny dom, by szukać własnego miejsca w świecie. Od tego momentu całe swoje życie, a także decyzje, które podejmowała, podporządkowała twórczości. Pisarstwo stało się jej domem na stałe. Dziś mówi o sobie, że czuje się niepowstrzymana.
W Manifeście Evaristo przygląda się swemu dziedzictwu i latom dzieciństwa. Analizuje styl życia i relacje z innymi. Zgłębia genezę i naturę własnej kreatywności i działalności aktywistycznej.
To książka dla każdego, kto kiedykolwiek czuł się wykluczony lub znalazł się na marginesie, i dla każdego, kto chce zostawić po sobie ślad na ziemi. To manifest nieustraszoności.
mocny manifest wygłoszony mocnym pisarskim głosem. Bernardine Evaristo opowiada nam o tym, co powstaje na skrzyżowaniu biografii, wyobraźni i uporu: perfekcyjna literatura.
Dominika Słowik
Niemal sto lat po znanym eseju Virginii Woolf Bernardine wyróżnia, że do spełnienia potrzebny jest własny wnętrze, własne pieniądze, własną pasja, własny głos, własny styl. Swym Manifestem potwierdza, iż jest jednym z najważniejszych feministycznych głosów we współczesnej literaturze.
Karolina Sulej
Eseje Evaristo mają dwa podstawowe walory – umożliwiają wgląd w biografię autorki, lecz pokazują też, jak pisarka konstruuje opowieść o sobie i w jaki sposób proza życia staje się literaturą.
Olga Wróbel
Manifest jest piękną, wnikliwą i szczerą książką o tym, iż nigdy nie wolno się poddawać, nawet kiedy zdaje ci się, iż twoje pisarstwo trafia w próżnię. To także rozważania o przemianie osobistej, nierównościach kulturowych, aktywizmie, przynależności, miłości i przyjaźni, a przed wszystkim o potędze kreatywności.
Elif Shafak
To przewodnik po umyśle literackiej pionierki.
„Observer”
Sugestywna opowieść o drodze, którą przeszła Evaristo, aby dotrzeć na szczyt swojej profesji, poruszająca, lecz także pełna humoru, szczerych anegdot i wyznań.
„Independent”