Byung-Chul Han to gwiazda niemieckiej humanistyki.
Wypalenie, samotność, social media, czy kapitalizm, to tylko kilka z wielu tematów, które porusza w swych efektownych analizach współczesności. Jak nikt inny, w krótkich i przejrzystych esejach, potrafi oddać złożoność współczesnego świata.
Ta książka to zbiór esejów zagranicą wydawanych jako osobne publikacje. W "Społeczeństwie zmęczenia" autor stawia tezę, iż każda epoka ma swoje dominujące choroby. Nasza epoka to depresja, ADHD, zaburzenie osobowości typu borderline, a zwykle syndrom wypalenia. Nie traktuje jednak tych chorób jako czegoś, co po prostu przytrafia się cierpiącej jednostce, stanowią dla niego symptomy dużo szerszych problemów nękających współczesne społeczeństwa.
Brak prywatności, niemożność normalnego przeżywania cierpienia, niszcząca siła przymusu miłości to kolejne właściwości standardowe świata, w którym żyjemy. Licznie odwołując się do klasyków filmu, literatury i filozofii, Byung-Chul Han próbuje nas po tym świecie oprowadzić. Stawia wyraziste tezy, a pisze w sposób dostępny nie tylko dla filozoficznych ekspertów. Warto sprawdzić, dlaczego jest dziś jednym z najżywiej czytanych i dyskutowanych w Niemczech i całej Europie komentatorów współczesności.
Jeden z dziennikarzy napisał kiedyś, iż jego eseje stają się coraz bardziej syntetyczne i przez to coraz krótsze, do tego stopnia, iż boi się, iż w końcu zupełnie znikną…czytajcie więc Hana tak długo, jak można.