Monografia przybliża Czytelnikom problematykę związaną z inteligentnymi miastami. Zawarto w niej duże spektrum zagadnień teoretycznych dotyczących samych miast i rozwoju miast inteligentnych, co powinno przyczynić się do udoskonalonego zrozumienia poprzez Czytelnika istoty tworzenia i wspierania innowacyjnych koncepcji zarządzania miastem.
Publikacja ta to także przewodnik po dobrych praktykach w zakresie implementacji rozwiązań smart city na świecie. Celem naukowo-badawczym było zebranie i uporządkowanie wiedzy, a co z tego wynika na dodatek terminologii związanej ze smart city, jak na dodatek uzupełnienie materiału teoretycznego przykładami użytecznymi.
Oprócz posiadanych walorów merytorycznych i poznawczych dla Czytelników, monografia pełni funkcję podręcznika akademickiego. Autorzy starali się w sposób jak najbardziej dostępny zaprezentować niełatwe, nie do końca jednoznacznie zdefiniowane zagadnienia, w tym etapy rozwoju, generację i architekturę rozwiązań związanych ze smart city.
Opisano ich specyfikę oraz przekazano przykłady inteligentnych miast. Zagadnienia omówiono w sposób kompleksowy, syntetyczny i komunikatywny.