Od wielu lat na świecie promowana jest zmodyfikowana procedura prowadzenia przedsięwzięcia budowlanego. Tę zmodyfikowaną procedurę, uwzględniającą specyfikę budownictwa i wykorzystującą, do pewnego stopnia organizację z przemysłu maszynowego, nazywa się w skrócie BIM.
Skrót BIM wprost tłumaczymy jako modelowanie danych o budynku (ang. Building Information Modeling); pierwotnie ograniczał się on do modelu cyfrowego budynku. Z czasem BIM-em zaczęto nazywać nowy (zmodyfikowany) sposób prowadzenia inwestycji budowlanej w całym jej życiu od pomysłu do rozbiórki.
W prezentowanej książce promujemy szerokie i holistyczne podejście do BIM-u, w którym wykorzystuje się równocześnie trzy elementy: model (lub modele) cyfrowe, procedury współpracy i zamiany (interoperacyjność), a także kompetencje zespołów (ludzi).
Model cyfrowy obiektu zawiera model geometryczny, informacje fizyczne o materiałach, informacje technologiczne (aprobaty, cykle przeglądów itp.), harmonogramy, wyceny robot budowlanych, organizację placu budowy, harmonogramy dostaw materiałów, zarządzanie całym cyklem życia obiektu i mnóstwo innych danych wytworzonych w czasie realizacji przedsięwzięcia.
Celem książki jest przybliżenie zagadnień BIM wyjątkowo na etapie przygotowania projektu. Podstawy teoretyczne pozwolą na udoskonalone zrozumienie systemów CAD używanych w procesie BIM. W przypadku zastosowania systemów obliczeniowych (CAE) brak podstaw teoretycznych jest po prostu niebezpieczny dla konstruktora.