Zdaniem Michaela J. Behego, autora przełomowej książki „Czarna skrzynka Darwina", ostatnie odkrycia stanowią poważne wyzwanie dla darwinizmu i wzmacniają argumenty na rzecz teorii inteligentnego projektu.
Na podstawie rzetelnej analizy naukowej Behe argumentuje,proces ewolucji, który występuje w przyrodzie, nie daje takich efektów, jakich spodziewali się Darwin i jego następcy. Losowe mutacje i wybór naturalny nie prowadzą do wzrostu informacji genetycznej.
Ewolucja nie jest procesem kreatywnym, ale mechanizmem oportunistycznym, który głównie skutkuje degeneracją genomu. Dlatego precyzyjniej jest mówić o dewolucji aniżeli ewolucji w przyrodzie. Ta napisana w bardzo klarowny i dostępny sposób publikacja jest skierowana do czytelników, którzy są zainteresowani nauką i próbują zrozumieć ten fascynujący temat, jakim jest powstanie życia na Ziemi.
„Dewolucja" to lektura obowiązkowa. Behe szeroko i przekonująco argumentuje, iż redukcja genomu prowadzi do licznych, powszechnie znanych przykładów adaptacji w obrębie gatunku i tym samym podważa pogląd, że to darwinowski mechanizm działający na zasadzie „mutacji i doboru" stanowi podstawę różnorakości życia.
– Scott A. Minnich, profesor mikrobiologii, University of Idaho Najnowsze arcydzieło Behego analizuje świadectwa zgromadzone w obronie idei o nieograniczonej mocy ślepej ewolucji i prowadzi do przeciwnego wniosku: ewolucja jest z założenia samoograniczająca się!
– Douglas Axe, autor książki Niepodważalne MICHAEL J. BEHE – profesor nauk biologicznych na Lehigh University. Stopień doktora biochemii uzyskał na University of Pennsylvania w 1978 roku. Autor Granicy teorii ewolucji i Czarnej skrzynki Darwina, w której omówił zagadnienie nieredukowalnej złożoności.
obecnie Behe prowadzi badania dotyczące wyznaczenia ścisłej granicy między skutkami projektu i doboru naturalnego w strukturach białkowych. Mieszka w Bethlehem w stanie Pensylwania. Seria Inteligentny Projekt to pierwsza tak ambitna i bogata propozycja na polskim rynku wydawniczym, w ramach której ukazują się książki dotyczące teorii inteligentnego projektu – Intelligent Design (ID).
Autorzy zastanawiają się: czy obfitość życia na Ziemi może być wyjaśniona wyłącznie przez procesy czysto przyrodnicze? Czy złożone struktury biologiczne mogły powstać drogą przypadku i konieczności, bez udziału inteligencji? Czy Ziemia jest tylko jedną z wielu niczym niewyróżniających się planet? Teoria inteligentnego projektu jest ogólną teorią rozpoznawania projektu.
Rozpoznawanie projektu ma pokaźne użycie w takich dziedzinach nauki, jak kryminalistyka, historia, kryptografia, astronomia i inżynieria. Linia Inteligentny Projekt przedstawia, że koncepcja ID powinna być używana na dodatek w zagadnieniach pochodzenia i rozwoju najróżniejszych form życia oraz w próbie zrozumienia nas samych.