O dzikiej przyrodzie wokół nas
wystarczy kilka śladowych zmian, żeby spłachetek ziemi stał się rozległą siecią maleńkich rezerwatów przyrody.
Ogrody i parki, szczeliny w chodniku i doniczki. Gdziekolwiek jesteśmy, w odległości kilku kroków od nas żyją dżdżownice, stonogi, muchy, rybiki, komary, osy, chrząszcze, myszy, ryjówki i niemało, mnóstwo więcej fascynujących stworzeń.
Dave Goulson prezentuje niesamowite, a czasem dziwne życie tych zwierząt. Zaprasza do pokopania w pryzmie kompostu, zajrzenia pod kępę trawy i zanurkowania w ogrodowym stawie. Wyjaśnia, jak nasze życie – a ostatecznie losy ludzkości – są nierozerwalnie splecione z najmniejszymi i niedocenianymi bohaterami świata przyrody.
Bada również szkody wyrządzone przez komercyjne ogrodnictwo: intensywnie hodowane rośliny w jednorazowych plastikowych doniczkach, spryskiwane pestycydami i uprawiane w torfie wyciętym z ziemi.
Dziś, kiedy ponad trzy czwarte ludzi mieszka w miastach, niemało osób straciło kontakt ze światem przyrody. Zapomnieliśmy o ziemi. Dave Goulson odwraca ten kierunek i ponownie łączy nas z dziką przyrodą.
Bestseller „Sunday Timesa”
Twój ogród jest bogaty jak bank centralny. Tyle że skarbem w nim jest nie złoto, a życie. Ogród to także tętniąca życiem struktura przypominająca wysoko rozwiniętą metropolię. Dave Goulson znakomicie oprowadza po jej meandrach.
Maja Popielarska
Goulson jest mistrzem zagadkowych szczegółów. Dżungla w ogrodzie otwiera oczy, a entuzjazm Goulsona jest zaraźliwy. To człowiek, z którym po prostu chciałoby się łazić po ogrodzie i słuchać o tych wszelkich cudach.
„The Times”
Ta książka nauczy was mnóstwo o stworzeniach, które żyją tuż za drzwiami i tylko czekają, aby je poznać.
„Sunday Times”
nadzwyczajna. Tę książkę powinien przeczytać każdy, nie tylko ogrodnik.
„Observer”
Krzepiąca książka o cudach natury.
„The Times”