Monografia ma formę studium empirycznego z zakresu zachowań organizacyjnych i jest poświęcona problematyce związanej z predyspozycjami do realizowania pracy wysoko zrutynizowanej. Jednak w literaturze dotyczącej zarządzania jasno są określone warunki, kiedy wysoka rutynizacja pracy jest konieczna, a kiedy wręcz destrukcyjna, to problem rozmaitych indywidualnych predyspozycji pracowników do takiej pracy jest niejednokrotnie pomijany.
Książka autorstwa dr. Wojciecha Karczewskiego zagospodarowuje tę lukę. Autor dokonał przeglądu literatury i wyników dotychczasowych badań z zakresu rutynizacji równocześnie na poziomie organizacji, jak i na poziomie indywidualnym.
Następnie, bazując na dotychczasowym dorobku naukowym i własnych badaniach, przedstawił model pomiaru predyspozycji pracowników do wykonywania takiej pracy. Model ten pozwala określić, którzy pracownicy mogą wykonywać pracę wysoko zrutynizowaną bez uszczerbku dla swojego zdrowia, a którzy nie.
Wskazuje również na pułapki pomiaru tych predyspozycji. Wysokość zarobków i dopasowanie kompetencji do stanowiska pracy to najczęstsze kryteria, jakimi kierują się ludzie przy wyborze pracy. Niestety skuszeni wysokimi zarobkami pracownicy nieraz podejmują pracę niezgodną ze swymi predyspozycjami, ponosząc ogromne koszty psychologiczne, co z kolei skutkuje niekorzystną dla pracodawcy fluktuacją kadr.
Praca zrutynizowana ma potencjał do tego, by w przyszłości zostać w pełni samoczynna. Propagatorzy czwartej rewolucji przemysłowej przekonują, iż wkrótce sztuczna inteligencja wyręczy ludzi w takiej pracy.
Jak dotąd dużą część schematycznej pracy wykonują jednak ludzie – i o nich traktuje ta publikacja. Monografia stanowi niebanalne i poręczne studium równocześnie dla teoretyków, jak i praktyków zarządzania.
Rozprawa ma charakter unikatowy i nowatorski. W literaturze brak jest prac z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi poświęconych badaniom procesów decyzyjnych, które analizują i oceniającą predyspozycje pracowników do realizowania prac wysoko zrutynizowanych.
To jedna z nielicznych publikacji zawierających wszechstronny przegląd wyników badań widzianych holistycznie z perspektywy naukowców, menedżerów i praktyków. Problem podjęty w rozprawie jest niezwykle aktualny i stanowi istotne wyzwanie.
Autor poddał krytycznej ocenie zarówno rutynizację wprowadzaną poprzez organizacje, jak i predyspozycje do realizowania pracy wysoko zrutynizowanej. Wykorzystanie metod, a także analiz statystyczno-matematycznych w określeniu głównych determinantów predyspozycji do wykonywania takiej pracy stanowi znaczny wkład w rozwiązanie tego ważkiego problemu zarówno w aspekcie naukowo-badawczym, jak i utylitarnym.
- z recenzji dr. Hab. Inż. Wiktora Adamusa, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego We współczesnych organizacjach widoczne są procesy rutynizacji pracy i coraz częściej nie ograniczają się one tylko do automatyzowania klasycznych procesów produkcyjnych przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii.
Dotyczą także usług, obsługi klientów czy zarządzania projektami. Co warto podkreślić, pojawiają się także w obszarach wcześniej zupełnie niekojarzonych z rutyną, np. Procedurach medycznych realizowanych w szpitalach.
Do codziennych zadań zamiast ludzi wykorzystywane są także roboty czy boty. Rosnąca cyfrowa rutynizacja pracy, podobnie jak wprowadzenie przeszło sto lat temu taśmy produkcyjnej, zespaja się z określonymi konsekwencjami równocześnie dla pracujących, jak i pracodawców.
Wymusza wprowadzenie rozwiązań ograniczających negatywne skutki takiego sposobu wykonywania pracy. Dlatego również problematyka badawcza podjęta w rozprawie jest istotna i aktualna w kontekście wyzwań dla zarządzania zasobami ludzkimi.
trafne przedstawienie problemu badawczego i zaproponowanie sposobu jego rozwiązania było zadaniem ambitnym, wymagającym podejścia interdyscyplinarnego. - z recenzji dr hab. Małgorzaty Striker, prof.
Uniwersytetu Łódzkiego Wojciech Karczewski – ekspert ds. Organizacji i zarządzania. Doktor nauk o zarządzaniu i jakości. Tytuł uzyskał na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Na stałe związany z Uniwersytetem SWPS, gdzie jest wykładowcą akademickim, kierownikiem polskich…